Firmy Nike nie trzeba nikomu przestawiać. Jednak już nie każdy wie, jaka jest jej historia i kto stoi za jej stworzeniem. Ta książka zaskoczy niejednego, nawet najwierniejszego fana marki Nike…

Sztuka zwycięstwa Nike pokazuje, jak firma wyrosła na światową potęgę w sportowym przemyśle odzieżowym. Jej roczna sprzedaż sięga ponad 30 miliardów dolarów. Każdy, a przynajmniej większość ludzi na świecie kojarzy popularną łyżwę, czyli logo tego światowego giganta. Jednak gdyby spytać kogoś, czy wie, kim jest Phil Knight, myślę, że zapadłaby długa cisza. A to właśnie on stoi za sukcesem tej firmy.

Pomysł na biznes z pasji do biegania

Sztuka zwycięstwa Nike - KUP TERAZ
Sztuka zwycięstwa Nike – KUP TERAZ

Sztuka zwycięstwa Nike opisuje biznes, który zrodził się z pasji do biegania. Jednak nie był to amerykański sen, o jakim większość z nas zapewne myśli. To nie był genialny pomysł, który mówiąc potocznie od razu zaskoczył, a potem wszystko poszło gładko, aż na sam szczyt. Co więcej, nie jest to jedynie opowieść o firmie i pracy, ale o rodzinie, przyjaźni, miłości, determinacji, upadkach i wzlotach. Na ponad 400 stronach zgromadzonych jest wiele, często skrajnych emocji od szczęścia, przeplatającego się ze strachem, radości, ale i smutków. Książka zaskakuje i wciąga z każdą kolejną stroną.

Kim jest Phil Knight

Sztuka zwycięstwa Nike
Sztuka zwycięstwa Nike

Niewiele osób, które znają firmę Nike wie, kim jest dla niej Phil Knight. A to właśnie ten człowiek, który kochał bieganie, wpadł na pomysł, stworzenia marki, która będzie oferowała początkowo obuwie do biegania, a potem odzież i sprzęt sportowy. Jednak droga na szczyt wcale nie przypominała klasycznego american dream, który znany jest z wielu opowieści. Będąc krótko po studiach, Phil Knight nie za bardzo wiedział, co właściwie chciałby w życiu robić. Za to wiedział na pewno, że kocha bieganie i tego był pewny, więc za niewielkie oszczędności które miał, postanowił, że spróbuje otworzyć firmę, która początkowo miała zająć się sprzedażą obuwia do biegania. I w tym momencie zaczyna się cała długa i kręta, a czasem pełna stresu i przeciwności droga na szczyt.

Droga na szczyt zawsze wiedzie pod górę

O ile na samym początku wydawać by się mogło, że w książce znajdziemy jedynie informacje na temat sukcesów Phila Knighta w tworzeniu firmy, o tyle szybko dowiemy się o tym, że początki firmy Nike wcale nie były takie kolorowe. Nie bez powodu tytuł książki to „Sztuka zwycięstwa” bo drogę, jaką przeszedł jej założyciel, można naprawdę nazwać sztuką w przezwyciężaniu przeciwności, walce z biznesowymi realiami czy obecną na rynku, silną konkurencją. Osobiście spodziewałam się, że przeczytam po prostu historię o tym, jak to młody człowiek założył firmę i rozwijając ją przez lata doszedł na szczyt. Jednak szybko okazało się, że jego droga na szczyt wcale nie była łatwa, a czasami wręcz balansowała na granicy prawa. Świadczy o tym fakt, że firmą w pewnym momencie zainteresowało się samo FBI…

Pomysł to nie wszystko

Sztuka zwycięstwa Nike
Sztuka zwycięstwa Nike

Sztuka zwycięstwa Phila Knighta to książka, która daje czytelnikowi szansę, aby poczuł to, co czuł twórca firmy. Prawie 500 stron tekstu, pozwala naprawdę mocno wczuć się w wiele opisanych przez autora sytuacji. Godne podkreślenia jest to, że pozycja ta nie pomija wątków, które budzą kontrowersje, a dotyczą one sytuacji, kiedy założyciel Nike nie postępował do końca etycznie i zgodnie z prawem. Nie jest to kolejna pozycja z cyklu typowych success story, która pomija gorsze momenty, kiedy niewiele brakowało, abyśmy nie poznali i nie mogli dziś trenować w rzeczach z popularną łyżwą. Ogromna determinacja, jaką miał w sobie Knight to nie jedyna cecha, która pozwoliła mu odnieść ten spektakularny sukces. Ta książka to opowieść o niepoddawaniu się i walce o swoje marzenia do samego końca.


Ludzie, siła, nieustępliwość, determinacja i szczęście

Niemal od początku książki autor pisze o osobach, z którymi współpracował podczas tworzenia firmy. Niejednokrotnie w tekście podkreśla, że firma Nike to przede wszystkim ludzie i bez nich nigdy by mu się nie udało. To jakie osoby spotkał na swojej drodze, pozwoliło mu odnieść tak spektakularny sukces. Zapewne też nie udałoby mu się zbudować, znanej i cenionej na całym świecie firmy bez ogromnego wsparcia rodziny, które także przyczyniło się do tytułowego zwycięstwa. Do tego wszystkiego należy dodać szczyptę szczęścia, jakie niewątpliwie miał założyciel Nike. Wszystko to złożyło się na to, że udało mu się przekuć pomysł w sukces.

Jednak grom pracy i czas jaki jej poświęcał, odcisnął niesety swój ślad na jego relacjach z dziećmi. Nie obyło się bez problemów wychowawczych, a w konsekwencji tragedii, czego również nie ukrywa i pisze o tym otwarcie w swojej książce.

Sztuka zwycięstwa Nike
Sztuka zwycięstwa Nike

Sztuka zwycięstwa Nike

Nike w mitologii greckiej to bogini i uosobienie zwycięstwa, stąd też wziął się pomysł na nazwę firmy. Jednak nie każdy wie, że początkowo nosiła ona nazwę Blue Ribbon, a jej twórca miał w kieszeni zaledwie kilkaset dolarów pożyczonych od ojca, ale nie poddał się. Przez wiele lat walczył i pracował na sukces, jaki udało mu się odnieść.

Sztuka zwycięstwa, mimo że nie jest ilustrowana żadnymi zdjęciami czy obrazkami, tak mocno pobudza wyobraźnię Czytelnika, pozwalając mu samemu dokładnie wyobrazić sobie większość opisanych w niej historii i sytuacji. Jest to zarówno książka na prezent, jak i do własnej biblioteczki. Na pewno niejednokrotnie można do niej wracać, aby czerpać motywację i inspirację dla siebie samego. Jeśli miałabym wymienić najciekawsze książki, jakie miałam okazję czytać to ta pozycja, na pewno znalazłaby się wśród nich.

Sztuka zwycięstwa Nike
Sztuka zwycięstwa Nike

Droga, którą przeszedł twórca firmy Nike, jest naprawdę warta poznania…

KUP TERAZ >>> „Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE” Phil Knight Wydawnictwo REBIS
Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy NIKE. Phil Knight – recenzja książki
5 (100%) 6 votes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here