Obecnie pulsometr nie jest już domeną jedynie zawodowych sportowców. Jednak jaki wybrać model i na co zwrócić uwagę, to już nie jest takie oczywiste… Przeczytaj zatem, jaki pulsometr warto kupić?

Pulsometr pozwala kontrolować trening i poprawiać osiągane rezultaty. Sprawia, że trenujemy zdrowiej oraz efektywniej. Oczywiście można biegać i trenować także bez pulsometru. Jednak warto wiedzieć, że jeśli zależy nam na tym, aby poprawiać swoje wyniki oraz na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia to pulsometr jest do tego niezbędny.

Pulsometr – jak działa

Jak działa pulsometr // borntobeironman.com
Jak działa pulsometr // borntobeironman.com

Działanie pulsometru można porównać do badania EKG, które odczytuje zmiany napięcia elektrycznego, wywołanego przez pracę naszego serca. Wynik tego odczytu widoczny jest właśnie na wyświetlaczu pulsometru.

Co to jest tętno

Tętno jest podstawowym parametrem życiowym. Z łaciny „pellere” oznacza bić lub uderzać. Dlatego można powiedzieć, że tętno jest to rytmiczne zwężanie się naczyń tętniczych. Uzależnione jest ono od pracy serca i jest wyznacznikiem intensywności treningu. Pomaga kontrolować nasz wysiłek fizyczny. I właśnie do takiej kontroli przydaje się wspomniany już wcześniej pulsometr.

Do jakich sportów przyda się pulsometr?

W tej kwestii nie ma ograniczeń. Przykładowe dyscypliny w których sprawdzi się pulsometr to np.:

 • bieganie
 • pływanie
 • jazda na rowerze
 • zajęcia fitness
 • wspinaczka

Główne funkcje i cechy pulsometrów

Główne funkcje i cechy pulsometrów // borntobeironman.com
Główne funkcje i cechy pulsometrów // borntobeironman.com

Wszystkie zegarki sportowe niezależnie od modelu powinny posiadać takie funkcje jak:

 • Ustalenie maksymalnego tętna – ta funkcja jest absolutnie niezbędna jeśli zależy nam na efektywnym oraz bezpiecznym treningu. Poza tym jeśli realizujemy plan treningowy, musimy liczyć się z tym, że różne jednostki treningowe będą wymagały pracy na innym tętnie. Do tego właśnie niezbędny jest pulsometr z tą właśnie funkcją.
 • Ustalenie minimalnego tętna – dzięki tej funkcji urządzenie będzie pilnowało, aby nasze tętno nie spadło poniżej określonej wartości.
 • Sygnalizacja dźwiękowa oraz sygnalizacja wibracjami – dzięki tym sygnałom trening nie będzie ograniczał się do ciągłego zerkania na wyświetlacz zegarka. Kiedy ustalimy minimalne i maksymalne tętno, pulsometr sam zasygnalizuje, kiedy powinniśmy zwiekszyć intensywność treningu, a kiedy zwolnić tempo. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad przebiegiem treningu. Niektóre modele pulsometrów mają też sygnalizację świetlną, to znaczy, że jeśli zostanie przekroczony którykolwiek wskaźnik tętna, pulsometr zasygnalizuje to kolorowym mruganiem. Modelem z taką sygnalizacją jest np. Beurer PM70.
 • Stoper – to również podstawowa funkcja pulsometrów, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać i tłumaczyć.

Funkcje dodatkowe, jakie często mają zegarki sportowe

Opisane wyżej funkcje należą do zupełnie podstawowych. Jednak większość pulsometrów posiada znacznie więcej możliwości. Najpopularniejsze z nich to:

 • Zegarek – może nie jest to nic nadzwyczajnego, ale dzięki temu pulsometr staje się nie tylko naszym sprzętem do treningu, ale również urządzeniem z którego możemy korzystać na co dzień.
 • Licznik kalorii – dzięki temu będziemy zawsze wiedzieli, ile kalorii udało nam się spalić podczas każdego treningu. Licznik kalorii jest bardzo pomocną funkcją dla osób, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów.
 • Funkcja wirtualnego partnera – wirtualny partner jest cyfrowym towarzyszem naszego biegu. Porusza się on ze stałą prędkością. Wystarczy, że przed rozpoczęciem treningu ustawimy w pulsometrze tempo w jakim ma poruszać się nasz wirtualny partner. Następnie w trakcie biegu pulsometr będzie porównywał tempo naszego biegu z tempem wirtualnego partnera. Dzięki temu będziemy widzieli czy trzymamy swoje tempo czy może tracimy dystans do naszego wirtualnego towarzysza.
 • Obliczanie kadencji – czyli najprościej mówiąc obliczanie liczby przebytych kroków na minutę
 • GPS – ta opcja pozwala śledzić trasę naszego treningu oraz zobaczyć przemierzony dystans na mapie. Należy pamiętać, że w pulsometrach z tą funkcją na pewno trochę szybciej będzie zużywała się bateria.
 • Możliwość mierzenia międzyczasów – ta funkcja jest szczególnie przydatna, kiedy mamy w planach wykonywanie interwałów podczas treningu lub też jeśli chcemy przebiec określony dystans w wyznaczonym przez siebie czasie.
 • Podświetlany wyświetlacz – jest to bardzo przydatna funkcja, szczególnie jeśli zawody lub trening odbywają się po zmroku.
 • Wskaźnik zużycia baterii – dzięki temu zawsze będziemy mieć kontrolę nad poziomem naładowania pulsometru, a to pozwali nam uniknąć rozładowania się urządzenia w najmniej spodziewanym momencie treningu czy zawodów.
 • Czytelny wyświetlacz – niby wydaje się to oczywiste, jednak w praktyce nie zawsze tak jest. Ważne, aby wyświetlacz był czytelny, a pokazywane na nim dane odpowiednio duże oraz aby kontrast wyświetlacza przy dużym słońcu pozwalał na odczytanie aktualnych danych.
 • Wodoodporność – ponieważ pulsometr może służyć podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych ta funkcja przyda się na pewno. Zresztą zdarza się też tak, że i biegaczy od czasu do czasu złapie ulewa, która może skutecznie zniszczyć sprzęt.
 • Synchronizacja z komputerem – to ważna funkcja, która pozwala na zgrywanie zapisanych wyników podczas treningu na pulsometrze do komputera oraz ich późniejszą dokładną analizę.

To tylko wybrane funkcje pulsometrów. Wszystko tak naprawdę zależy od producenta i ceny takiego sprzętu. Z każdym kolejnym modelem pulsometru producenci starają się wprowadzać funkcje dodatkowe, aby ich sprzęt był jak najbardziej profesjonalny i odpowiadał na oczekiwania najbardziej wymagających sportowców różnych dyscyplin.

Aplikacja mobilna – połącz swój pulsometr

Wybierając pulsometr warto też zwrócić uwagę na  to, czy ma on możliwość łączenia się z aplikacją mobilną, taką jak np. Endomondo czy Garmin Connect. Umożliwi to analizę treningu nie tylko na komputerze, ale również na naszym smartphonie. Jest to przydatna funkcja, która ułatwi korzystanie z pulsometru bez konieczności zgrywania treningu na nasz komputer i dopiero wtedy dokonywania analizy zebranych podczas treningu danych. Oprócz przekazywania wyników osiąganych na treningu do aplikacji mobilnej, możemy także analizować nasze postępy, tworzyć plany treningowe, otrzymywać informacje o osiągniętych celach, które były założone na dany dzień treningowy czy też porównywać osiągane wyniki z wynikami innych osób, które również do treningu używają danej aplikacji.

Rodzaje pulsometrów

Rodzaje pulsometrów // borntobeironman.com
Rodzaje pulsometrów // borntobeironman.com

Wybierając pulsometr mamy do wyboru kilka rodzajów w zależności od tego jaką aktywnością fizyczną będziemy się zajmowali.

Pulsometr klasyczny (dwuczęściowy)

Pulsometr klasyczny dwuczęściowy // borntobeironman.com
Pulsometr klasyczny dwuczęściowy // borntobeironman.com

Pulsometr klasyczny (dwuczęściowy). To najdokładniejszy pulsometr, który składa się z dwóch części, czyli czujnika oraz zegarka. Czujnik tętna umieszczony jest na pasku, który zakłada się na klatkę piersiową. Jest on połączony z zegarkiem, który odbiera dane z dokonywanych pomiarów. Najczęściej każda opaska umieszczana na klatce piersiowej i pulsometr mają swój własny, indywidualny sygnał, którym się komunikują więc nie ma obawy, że np. podczas zawodów, pulsometr zacznie odbierać sygnał z pulsometru innego zawodnika. Pulsometry z czujnikiem umieszczanym na klatce piersiowej są najbardziej dokładne i to z nich najczęściej korzystają zawodowi sportowcy.

Pulsometr jednoczęściowy

Pulsometr jednoczęściowy // borntobeironman.com
Pulsometr jednoczęściowy // borntobeironman.com

Pulsometr jednoczęściowy – jest to nowsza wersja pulsometru. Składa się on tylko z zegarka, który posiada czujnik do pomiaru tętna bezpośrednio na nadgarstku. Jednak ten rodzaj pulsometru nie jest aż tak dokładny jak pulsometru dwuczęściowego. Ma na to wpływ poruszanie się ręki i całego ciała podczas, np. biegania. Dlatego, jeśli zależy nam na dokładnych pomiarach, powinniśmy jednak sięgnąć po pulsometr dwuczęściowy. Czasem zdarzają się też pulsometry jednoczęściowe w formie małego pierścionka zakładanego na palec. Jednak tutaj też, co do dokładności takich pomiarów można byłoby dyskutować. Takie rozwiązanie może znaleźć zastosowanie jeśli nie mamy w planach wykonywania intensywnego wysiłku, a chcemy np. spacerować.

Pulsometr z licznikiem

Pulsometr z licznikiem // borntobeironman.com
Pulsometr z licznikiem // borntobeironman.com

Pulsometr z licznikiem – ten rodzaj pulsometru jest przeznaczony dla rowerzystów. Składa się on z kilku części, paska z czujnikiem, który zakładamy na ciało, licznika, który mocujemy na rowerze i który jest połączony ze wspomnianym czujnikiem oraz z czujnika, który jest montowany na kole roweru. Dzięki temu na bieżąco możemy śledzić dane z pulsometru, takie jak pomiar pulsu, prędkość, czas jazdy czy przejechane kilometry bez konieczności odrywania ręki z zegarkiem od kierownicy. Warto wiedzieć, że taki pulsometr, oprócz pomiaru tętna i pracy serca, zwiększa po prostu bezpieczeństwo podczas jazdy.

A co z fit opaskami?

Fit opaska // borntobeironman.com
Fit opaska // borntobeironman.com

Smartwatch lub smartband opaska to też dobre rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują zaawansowanych funkcji, jakie można znaleźć w pulsometrach. Cieszą się one bardzo dużym powodzeniem i wcale nie są uznawane za gorsze wśród innych zegarków sportowych. Służą przede wszystkim do monitorowania aktywności ruchowej, np. jazdy na rowerze, spacerów, nordic walkingu. Najczęściej posiadają takie funkcje jak: licznik spalonych kalorii, pulsometr gps, czujnik tętna, monitor pracy serca. Niektóre modele zegarków sportowych, takich jak wspomniana smartwatch opaska, posiadają też funkcje dodatkowe jak, np. monitorowanie snu, budzik, możliwość otrzymywania powiadomień ze smartphona o połączeniach czy przychodzących wiadomościach, przeprowadzanie treningu oddechu (MiVia Esential 350) czy też liczenie pokonanych w ciągu dnia schodów (Fitbit Charge 2). To nie jedyne funkcje dodatkowe jakie oferują opaski sportowe. Niektóre mające monitor aktywności, same wykrywają, kiedy użytkownik rozpoczyna aktywność fizyczną i jaka konkretnie jest to aktywność (Garmin Vivosport). Warto wiedzieć, że są to bardzo przydatne akcesoria do treningu, które oprócz monitorowania aktywności ruchowej będą też dodatkowo motywowały do ruchu oraz codziennych treningów.

Czy warto kupić pulsometr?

Czy warto kupić pulsometr // borntobeironman.com
Czy warto kupić pulsometr // borntobeironman.com

Główną funkcją pulsometru jest pomiar tętna podczas treningu lub zawodów. Czemu ma to służyć? Przede wszystkim temu, abyśmy wiedzieli czy wysiłek jakiemu się poddajemy jest dla nas bezpieczny. Zbyt wysokie tętno może być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Należy pamiętać, że tętno zależy od wielu czynników takich jak np. rodzaj wysiłku fizycznego, naszego wieku, ogólnego stanu zdrowia organizmu czy też temperatury otoczenia. Dlatego też decydując się na zakup pulsometru należy pamiętać, że ma on za zadanie nie tylko pomóc nam w osiąganiu jak najlepszych wyników i rezultatów, ale też pozwala na bieżąco monitorować stan naszego organizmu podczas wysiłku fizycznego.

Jaki pulsometr wybrać?

W zależności jaki sport chcesz uprawiać, decydując się na zakup pulsometru, możesz wybrać model posiadający funkcje podstawowe i funkcje dodatkowe, które przydadzą się właśnie do wybranej przez Ciebie aktywności fizycznej. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością fizyczną, raczej nie warto sięgać po bardzo zaawansowane modele pulsometrów. Zbyt wiele dodatkowych funkcji szczególnie na początku może utrudnić korzystanie z pulsometru, jak również zniechęcić do aktywności fizycznej. Lepiej znaleźć modele, które rzeczywiście przydadzą nam się podczas treningów i spośród nich zdecydować, który pulsometr kupić. Zawsze w razie kiedy poczujemy, że potrzebujemy lepszego modelu pulsometru, możemy wymienić dotychczasowy na nowszy model. Będzie to dodatkowa motywacja do uprawiania sportu. Tym bardziej, że producenci pulsometrów systematycznie wypuszczają na rynek coraz to nowsze modele swoich produktów.

Zakup pulsometru warto przemyśleć i zastanowić się jaki jest nasz stopień zaawansowania w danym sporcie, aby niepotrzebnie nie wydawać zbyt dużej kwoty na zegarek sportowy z którego większości funkcji nie będziemy korzystali.

Sami producenci starają się dostosowywać produkowane przez siebie pulsometry do płci osób, które będą z nich korzystały. I tak na przykład pulsometry dla kobiet są zazwyczaj mniejsze, mają inne kolory, często są na przykład pastelowe. Mężczyźni najczęściej wybierają jedynie czarny model pulsometrów, ale jak wiadomo wszystko jest kwestią gustu. Modele przeznaczone dla mężczyzn mają duże tarcze, wyglądają masywnie, a co za tym idzie są zdecydowanie większe od tych, które dedykowane są kobietom.

Popularne pulsometry

Pulsometry jakie cieszą się największym powodzeniem i zainteresowaniem to: Garmin, zegarek sportowy Polar, Suunto, Timex, Nike, TomTom, Sigma, Samsung, ale nie tylko. Przykładowe i popularne rodzaje pulsometrów to:

Popularne pulsometry:Sklepy:
Sigma Sport PC 15.11Sprawdź gdzie kupić oraz cenę
Beurer Pm 62Sprawdź gdzie kupić oraz cenę
Suunto Spartan Sport Wrist HRSprawdź gdzie kupić oraz cenę
Pulsometr Polar M430Sprawdź gdzie kupić oraz cenę
Pulsometr Polar M600Sprawdź gdzie kupić oraz cenę
Pulsometr Polar M400Sprawdź gdzie kupić oraz cenę
Garmin FenixSprawdź gdzie kupić oraz cenę
TomTom Runner 3Sprawdź gdzie kupić oraz cenę
Beurer As 80Sprawdź gdzie kupić oraz cenę

W zależności od koloru w przypadku pulsometru Suunto Spartan Sport Wrist HR do wyboru są: Suunto Spartan Sport Wrist HR czarny, Suunto Spartan Sport Wrist HR Amber czy też Suunto Spartan Sport Wrist HR Sakura

Ceny pulsometrów

Jeśli chodzi o ceny pulsometrów to tutaj jest naprawdę ogromny rozstrzał. Mogą się one wahać od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy od tego jakie będą miały one funkcje i oczywiście kto jest producentem danego modelu. W powyższej tabeli możecie sprawdzić ceny popularnych modeli pulsometrów.

Wybór należy do Ciebie

Oczywiście to, jaki model pulsometru zdecydujemy się wybrać zależy już od nas samych. Pewne jest to, że te akcesoria do treningu na pewno pomagają monitorować nasze sportowe poczynania i postępy, a co za tym idzie pozwalają trenować zdrowo. W dużej mierze to stopień zaawansowania będzie odgrywał kluczową rolę w tym, jaki pulsometr zdecydujemy się wybrać. Czy będzie to pulsometr jednoczęściowy czy też taki z czujnikiem zakładanym na klatkę piersiową. Jednak najważniejsze jest to, że niezależnie od wybranego modelu pulsometru, będziemy systematycznie aktywni fizycznie.

Pulsometr – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę
4.4 (88.57%) 7 votes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here