Strona główna Trening Przygotowanie do triathlonu – co warto wiedzieć

Przygotowanie do triathlonu – co warto wiedzieć

1
673
Przygotowanie do triathlonu - co warto wiedzieć // borntobeironman.com
Przygotowanie do triathlonu - co warto wiedzieć // borntobeironman.com

Jeśli szukasz nowych wyzwań, w triathlonie na pewno je znajdziesz. Jednak jest kilka rzeczy o których na samym początku warto wiedzieć rozpoczynając uprawianie tej dyscypliny.

Przygotowanie do triathlonu wymaga bardzo dużego nakładu pracy, systematyczności, cierpliwości, a także wytrzymałości i konsekwencji. Treningi to już nie tylko jedna dyscyplina, a trzy wymagające konkurencje. O czym warto więc wiedzieć, decydując się na to, aby wziąć udział w zawodach?

Przygotowanie do triathlonu – co należy wiedzieć na samym początku

Pierwsze zawody triatlonowe odbyły się w 1974 roku w San Diego (Kalifornia, USA). Uczestnicy mieli do przepłynięcia ponad 450 metrów, ponad 8 kilometrów jazdy rowerem, a na koniec przebiegli około 10 kilometrów. Natomiast do dyscyplin olimpijskich, triathlon został włączony w 2000 roku.

Triathlon dyscyplina sportowa, olimpijska od 2000 roku.

Obecnie najpopularniejsze dystanse w triathlonie to:

 • DYSTANS SPRINT: pływanie 750 metrów, jazda na rowerze 20 kilometrów, 5 km biegu
 • DYSTANS OLIMPIJSKI: pływanie 1,5 kilometra, 40 kilometrów jazdy rowerem, 10 km biegu
 • DYSTANS 1/2 IRONMAN: pływanie 1,9 kilometra, 90 kilometrów jazdy rowerem, 21,1 km biegu
 • DYSTANS IRONMAN: pływanie 3,8 kilometra, 180,2 kilometrów jazdy rowerem, 42,2 km biegu, czyli po prostu maraton.

Jak rozpocząć przygotowania do triathlonu?

Jak wyglądają przygotowania do triathlonu // borntobeironman.com
Jak wyglądają przygotowania do triathlonu // borntobeironman.com

Wszystko zależy od tego w jakich zawodach chcemy wziąć udział. Czy będzie to przygotowanie do triathlonu olimpijskiego, przygotowanie do 1/8 triathlonu lub też przygotowanie do triathlonu na innych dystansach, plan treningowy i obciążenia powinny być do tego dostosowane. Na pewno trzeba liczyć się z tym, że przygotowania zajmą sporo czasu i będą wymagały bardzo dużego wysiłku.

Podczas typowego triathlonu uczestnicy średnio spędzają około 1/5 całkowitego czasu trwania zawodów na pływaniu, połowę całego czasu na jeździe na rowerze i około 30% całego czasu wyścigu zajmuje im bieg. I tu pytanie, jak zacząć przygotowania do triathlonu, aby z satysfakcją udało się dotrzeć do upragnionej mety. Często przyjmuje się, że plan treningowy powinien mniej więcej odpowiadać podanym objętościom. W każdym tygodniu powinniśmy  wykonywać podobną ilość treningów pływackich, jazdy na rowerze oraz biegania. Jednak treningi rowerowe powinny być dłuższe, a pływackie krótsze. Aby to zobrazować najlepiej będzie podać przykład. Zakładając, że treningi będą odbywały się 6 razy w tygodniu, obejmować będą one dwa treningi pływackie, dwa rowerowe oraz dwa biegowe, wtedy najdłuższy trening rowerowy powinien trwać godzinę, natomiast pływacki to 30 minut, a bieganie 40 minut. Tak właśnie najczęściej wygląda podział treningów i opracowanie odpowiedniego przygotowania do triathlonu.

Ile trwa przygotowanie do triathlonu


Przygotowania warto rozpocząć od treningu jak najbardziej dopasowanego do naszego obecnego poziomu sprawności fizycznej i kondycji. W miarę upływu czasu należy zwiększać obciążenia, jednak trzeba także pamiętać o czasie na regenerację. Dla typowej osoby, która nie cierpi na żadne schorzenia, nie ma nadwagi czy innych problemów zdrowotnych, przygotowanie do triathlonu sprint powinno zająć około 12 tygodni czyli 3 miesiące.

Co z intensywnością treningów i planu treningowego

Jeśli chodzi o intensywność treningów przygotowując się do swojego pierwszego triathlonu, intensywność powinna być utrzymywana pomiędzy 4 a 6 w 10 stopniowej skali dla wszystkich treningów.

Plany treningowe

Przygotowanie do triathlonu - plany treningowe // borntobeironman.com
Przygotowanie do triathlonu – plany treningowe // borntobeironman.com

Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy na temat tego jak przygotować się do triathlonu, zawsze możemy skorzystać z planu treningowego. Tutaj pomocny może być Internet w którym można znaleźć naprawdę dobre i różne plany. Wystarczy zapytać wujka Google, wpisując w wyszukiwarce, np. triathlon plan treningowy dla początkujących, plan treningowy triathlon 1/8, plan treningowy triathlon 1/4, plan treningowy triathlon 1/2. Na pewno bardzo szybko uda się w ten sposób znaleźć odpowiedni dla siebie plan treningowy, który może pomóc w odpowiedzi na pytanie, np. jak przygotować się do 1/8 triathlonu?

Nie tylko plany treningowe

Przygotowanie do triathlonu - Tom Holland, to książka warta uwagi // borntobeironman.com
Przygotowanie do triathlonu – Tom Holland, to książka warta uwagi // borntobeironman.com

Na rynku można znaleźć też wiele ciekawych książek o tematyce triathlonowej. Jeśli chodzi o przygotowanie do triathlonu książka jaką na pewno można polecić to m.in.: Przygotowanie do triathlonu – Tom Holland. W tej książce oprócz porad odnośnie treningu i przygotowań do zawodów można znaleźć również odpowiedzi na pytania w rodzaju: „Co jeść w trakcie zawodów?”, „Jak przygotować rower do triathlonu?” albo „Jak najlepiej zdjąć przemoczoną piankę do pływania?”.

Inne warte uwagi pozycje to:

 • Triathlon dla każdego – Dariusz Sidor
 • TRIATLON biblia treningu – Joe Friel
 • Trening siłowy do triathlonu – moc szybkość i wytrzymałość mięśniowa – Patric Hagerman
 • Dieta triatlonisty pływanie, rower, bieg – odżywianie – Tom Holland
 • Mój pierwszy triathlon – Steve Trew
 • Triathlon od A do Z – Mark Kleanthous
 • Twój Pierwszy Triatlon – Joe Friel

A jak to jest w praktyce

Przygotowanie do triathlonu - co warto wiedzieć // borntobeironman.com
Przygotowanie do triathlonu – co warto wiedzieć // borntobeironman.com

Czy bać się pływania?

Jaką technikę podczas pływania wybrać? Kraul spokojnie pozwoli ukończyć etap pływacki // borntobeironman.com
Jaką technikę podczas pływania wybrać? Kraul spokojnie pozwoli ukończyć etap pływacki // borntobeironman.com

Pływanie, a szczególnie pływanie open water, budzi szczególnie u początkujących triathlonistów najwięcej obaw. Mimo, że potrafią utrzymać się na powierzchni i pływać rekreacyjnie, nigdy nie pływali tak długich dystansów. W związku z tym trudno jest przewidzieć, jak zachowa się organizm podczas treningów czy w czasie zawodów. Jeśli więc początkujący triathlonista nie czuje się zbyt pewnie w pływaniu, może zapisać się na lekcje pływania. Wiadomo, że odpowiednia i właściwa technika pływania jest kluczowa, aby czuć się pewnie w tym elemencie. Profesjonalni triathloniści bezustannie pracują nad swoją techniką pływacką. Niestety prawda jest też taka, że bez profesjonalnej pomocy podczas treningów pływackich, nigdy nie uda się nauczyć odpowiedniej techniki na własną rękę.

Lekcje pływania z grupą pływacką

Bardzo dobrym rozwiązaniem i pomysłem jest wyszukanie w swojej okolicy grupy treningowej i trening pod okiem doświadczonego trenera. Oczywiście należy mieć na uwadze to, że jeśli dopiero zaczynamy swoje treningi pływackie, początkowo może być nam ciężko kondycyjnie nadążyć za być może bardziej doświadczonymi osobami, które należą do tej grupy treningowej. Jednak w miarę upływu czasu, forma będzie na pewno rosła. Poza tym trener też będzie mógł udzielić indywidualnych wskazówek, których nie udzieliłby nikt inny bez takiego doświadczenia w tej dyscyplinie. Bardzo często zdarza się tak, że początkujący triathloniści, robią bardzo szybki postęp podczas lekcji pływania, potem już doskonalą technikę i pracują nad formą an równi z całą grupą.

Takie lekcje na pewno pomogą również na zawodach, ponieważ będziesz umiał zacząć wyścig w wodzie swoim spokojnym tempem, mając pewność techniki i umiejętności pływackich. Ważne, aby nie dać się porwać fali i tłumowi tylko trzymać swoje zaplanowane, spokojne tempo. W innym przypadku można bardzo łatwo stracić równy oddech i zamiast przykładowo pierwszych km spokojnie, wpaść w panikę i zaprzepaścić całą ułożoną wcześniej taktykę i strategię na zawody.

Styl jakim pływają najczęściej zawodnicy to kraul i warto się go nauczyć. Kraul spokojnie pozwoli ukończyć każdemu zawodnikowi etap pływacki. Większość zawodów triathlonowych to zawody w których pływanie odbywa się w konwencji open water, więc ta technika najbardziej nadaje się na takie wody i daje najlepsze rezultaty.

Etap rowerowy

Etap rowerowy to najdłużej trwająca konkurencja. W związku z tym należy pamiętać, że odpowiednie rozłożenie sił jest niezwykle ważne. Po rowerze na zawodników czeka jeszcze wiele min biegu. Tutaj trzeba trzymać się swojego planu i nie gonić za innymi zawodnikami. Kilka minut lub kilometrów spokojnej jazdy, aby złapać właściwy rytm może dać dobre rezultaty. Poza tym podczas jazdy rowerem cały czas musimy zachowywać ostrożność na trasie, rozglądać się podczas wyprzedzania innych zawodników oraz przy punktach odżywczych.

Na koniec czas na bieg

Pamiętajmy, że bieg w triathlonie jest zaraz po jeździe rowerem, a to oznacza, że często nogi muszą się przyzwyczaić do nowego wysiłku. Początkowo spokojny bieg da im szansę na rozkręcenie i przyzwyczajenie się do nowej dyscypliny.

Jaki sprzęt jest niezbędny do startu w triathlonie

Przygotowanie do triathlonu - sprzęt // borntobeironman.com
Przygotowanie do triathlonu – sprzęt // borntobeironman.com

Temat sprzętu to temat rzeka. Właściwie na sprzęt można wydać majątek. Jednak szczególnie na początku swojej przygody z triathlonem nie ma sensu kupować roweru za kilkanaście tysięcy złotych. Lepiej zacząć rozsądnie i po pierwszym starcie zdecydować czy w ogóle podoba nam się ta dyscyplina. Jeśli okaże się, że jest to sport, który dalej będziemy chcieli trenować, wtedy też możemy zacząć myśleć o lepszym wyposażeniu. Czego więc potrzebujemy na początku swojej przygody z triathlonem?

Niezbędny sprzęt do pływania

Jeśli chodzi o sprzęt do pływania, tutaj na początek wystarczy nam strój kąpielowy lub kąpielówki, okulary do pływania oraz czepek, jeśli mamy długie włosy lub regulamin basenu wymaga pływania w czepku.

Wybierając strój kąpielowy warto zdecydować się na taki w którym będziemy czuli się pewnie i dobrze. Najpopularniejsze stroje jeśli chodzi o firmę to na pewno: Speedo, Arena, Zoogs, Finis.

Okulary do pływania powinny być dobrze dobrane. Jeśli nie będą odpowiednio dopasowane do kształtu twarzy może okazać się, że będą przeciekały. Popularne firmy po które najczęściej sięgają triathloniści to: Speedo, Blueseventy, Zoggs, Zone3. Jeśli myślimy o tym, że w wybranych okularach będziemy pływali nie tylko na basenie, ale również open water, czyli w wodach otwartych, należy wtedy wybrać taki model, którego soczewki będą posiadały filtr UV. Niektóre z modeli z myślą o bardziej doświadczonych pływakach mają opływowy kształt, aby zmniejszyć opór wody podczas pływania czy też powłokę ANTI-FOG, która zapobiega zaparowywaniu soczewek. Jeśli jednak tak się zdarzy, można kupić specjalne spraye, które zapobiegają zaparowywaniu okularków.

Zawody triathlonowe najczęściej odbywają się w wodach otwartych (tzw. open water) dlatego też organizatorzy nakładają na zawodników obowiązek pływania w piankach ze względu na temperaturę wody. Tutaj również nie ma jednego modelu ponieważ pianka podobnie jak buty do biegania, powinna być dopasowana do konkretnej osoby jej gabarytów i poziomu pływackiego. Dla poczatkujących triathlonistów, którzy mogą mieć problem z tzw. „tonącymi nogami”, dobrą pianką będzie, np. Blueseventy Fusion damska lub męska.

Sprzęt na etap rowerowy

Rower

Nie będzie niczym odkrywczym, ale wiadomo, że niezależnie czy to będzie przygotowanie do triathlonu od zera czy nie, do jazdy rowerem niezbędny jest na pewno rower. Jednak tak jak już zostało wspomniane na początku, nie warto wydawać na ten sprzęt majątku. Pamiętajmy, że jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia w triathlonie, wtedy nawet najlepszy i najdroższy rower czy sprzęt nie pomoże. Na początku lepiej jest się skupić na odpowiednim treningu, który pozwoli poradzić sobie z trudami na trasie rowerowej.

A do roweru…

Kolejnym elementem ekwipunku rowerzysty jest oczywiście kask, odzież rowerowa, tutaj na pewno dobrze jest kupić spodenki ze specjalną wkładką, która zwiększa komfort jazdy, szczególnie na długich trasach. Jeśli nie jesteście przekonani to na pewno po pierwszej dłuższej jeździe popędzicie do sklepu po specjalne spodenki na rower. Kolejnym elementem ekwipunku jest na pewno pompka do opon, zapasowa dętka, zestaw kluczy do dokręcania i odkręcania śrub, nabój CO2, klucze do wymiany opon i dętek. To podstawowy i niezbędny zestaw, który przyda się w razie awarii na zawodach czy podczas treningu na trasie.

Licznik rowerowy

Licznik do roweru w zależności od stopnia zaawansowania może posiadać różne funkcje od podstawowych po te bardziej zaawansowane, liczące np. kadencję. Licznik rowerowy pozwoli zmierzyć przebyty dystans, pokaże prędkość z jaką jedziemy lub średnią prędkość z jaką jechaliśmy czy też czas jazdy na rowerze.

Przegląd roweru

Przed zawodami, ale nie tylko, warto co jakiś czas oddać rower do przeglądu. Wyspecjalizowany serwis, który wie jak przygotować rower do triathlonu, zadba o wszystko, nasmaruje niezbędne elementy, sprawdzi układ hamulcowy i przerzutki, wymieni zużyte części na nowe, aby jazda na rowerze była jak najbardziej bezpieczna, efektywna i komfortowa.

Sprzęt do biegania

Buty do biegania

Wybierając buty do biegania warto zasięgnąć porady doświadczonego sprzedawcy lub osoby, która posiada już doświadczenie w bieganiu i może posłużyć cenną radą i wskazówką. Pierwsze, ale nie tylko pierwsze buty do biegania powinny być dopasowane do Twojej stopy i poziomu biegowego jaki posiadamy. Wybór niewłaściwych butów może skutkować kontuzją i przekreśleniem planów na udział w triathlonie. Przed kupnem, dobrze jest wypróbować różne modele butów do biegania, choćby przez kilka min biegu, aby móc poczuć różnicę i wybrać najlepszy model dla siebie.

Odzież do biegania

Mimo, że biegać można praktycznie w każdym stroju, może oprócz jeansów, wybierając odzież do biegania warto jest wybierać taką z oddychających tkanin przystosowaną do tego właśnie sportu.  

Możemy też wybrać typowy strój triathlonowy, który jest przystosowany do tej właśnie dyscypliny, np. taki jak ZEROD.

Pulsometr

Kolejnym akcesorium, które jest przydatne podczas treningów oraz triathlonu jest pulsometr. Warto wybrać model, który posiada funkcję multisport. Dzięki temu będziemy mogli monitorować każdą konkurencję triathlonu.

Przygotowanie do triathlonu to także właściwe jedzenie i picie

Przygotowanie do triathlonu - zdrowa dieta // borntobeironman.com
Przygotowanie do triathlonu – zdrowa dieta // borntobeironman.com

Nie tylko przed zawodami, ale już sama codzienna dieta triathlonisty powinna być zbilansowana i zdrowa. Bogata w warzywa, świeże owoce, węglowodany, wodę. Białka powinny pochodzić z wysokiej jakości ryb. Na bieżąco należy kontrolować masę ciała i uzupełniać kalorie, utracone podczas treningów. Możliwa jest sytuacja, że trenując będziemy musieli jeść zdecydowanie więcej niż w czasie kiedy nie byliśmy aktywni.

Węglowodany są podstawowym źródłem paliwa dającym energię do ćwiczeń. Spożywanie dużej ilości węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym to najlepszy sposób na zaopatrzenie mięśni w glikogen z którego organizm czerpie energię. Podczas treningów należy pić napoje izotoniczne zawierające wodę, elektrolity, węglowodany, a także ewentualnie trochę białka. Podobnie po treningu. Dostarczenie organizmowi niezbędnych składników w ciągu pierwszych 30 minut po wysiłku, pozwoli znacznie zwiększyć wydolność, a także wpłynie pozytywnie na szybszą regenerację.

Jak uniknąć kontuzji

Odpowiednie przygotowanie do triathlonu pozwoli uniknąć kontuzji // borntobeironman.com
Odpowiednie przygotowanie do triathlonu pozwoli uniknąć kontuzji // borntobeironman.com

Większość urazów które dotykają triathlonistów wynika z przetrenowania i zbyt dużych obciążeń treningowych. Oczywiście wyłączając urazy poważniejsze mające miejsce podczas upadku z roweru czy też podczas biegania. Dlatego też trening siłowy w treningu triathlonowym jest bardzo istotny. Pozwala wzmocnić mięśnie, a dzięki temu zmniejszy się także ryzyko kontuzji.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania urazom, które są związane z przetrenowaniem i dużymi obciążeniami treningowymi jest systematyczne rozciąganie. Mięśnie podczas treningów mają tendencję do skracania się, a to prowadzi do ich osłabienia.

Triathloniści powinni zwracać szczególną uwagę na rozciąganie mięśni łydek, ud, zginaczy bioder, dolnej części pleców, szyi i klatki piersiowej. Oprócz rozciągania pomocne w uniknięciu kontuzji jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających biodra, mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha, mięśnie górnej części pleców oraz ramion czy ćwiczenia na nogi.

Zła technika przyczyną kontuzji

Pływanie

Zła technika może być również przyczyną kontuzji. U pływaków, którzy nie posiadają odpowiedniej techniki pływania może dochodzić do tzw. barku pływaka. Jest to nic innego jak ból w okolicy ramienia o różnym nasileniu, który występuje w trakcie lub po treningu. „Bark pływaka” jest dość powszechną kontuzją. Dlatego też tak ważne są odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie, ćwiczenia ramion oraz wspomniane wyżej rozciąganie.

Rower

Rowerzyści, którzy mają ustawione siodełko za wysoko lub za nisko, mają tendencję do problemów z kręgosłupem i kolanami. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować rower do triathlonu. Zawsze też można oddać rower w ręce profesjonalistów, którzy będą mogli zrobić bike fitting. Pozwoli to na najbardziej odpowiednie i optymalne ustawienie wszystkich elementów roweru pod jego właściciela.

Bieganie

Biegacze, których stopy mają nadmierną pronację, mają tendencję do rozwoju podeszwowego zapalenia powięzi, zapalenia ścięgna Achillesa oraz tzw. kolana biegacza. W związku z tym do planu treningowego należy włączyć także ćwiczenia na nogi.

Warto sprawdzać swoją technikę w każdej z trzech dyscyplin triathlonu, aby wyeliminować ewentualne błędy. Opanowanie właściwej techniki wymaga czasu, ale należy poświęcić temu elementowy dużo uwagi, ponieważ ostatecznie przynosi on wymierne korzyści.

Zwiększanie objętości treningowej

Kolejnym czynnikiem, który wiąże się z wieloma urazami jest zwiększenie objętości treningowej. Zbyt częste zwiększanie obciążeń nie jest dobrym rozwiązaniem. Ciało i mięśnie muszą mieć czas, aby przystosować się do mocniejszych bodźców treningowych, jak również do odpowiedniej regeneracji. W związku z tym tak ważna jest rozgrzewka przed treningiem, która pomoże przygotować mięśnie do wymagającego treningu.

Jak widać przygotowanie do triathlonu wymaga bardzo dużej pracy i determinacji. Decydując się na rozpoczęcie tej przygody warto poznać specyfikę tej dyscypliny, a właściwie każdej z trzech konkurencji.

Na koniec 10 cennych wskazówek, które mogą okazać się pomocne tuż przed zawodami

Przygotowanie do triathlonu - cenne wskazówki // borntobeironman.com
Przygotowanie do triathlonu – cenne wskazówki // borntobeironman.com

Udany udział w zawodach niezależnie od tego czy jest to debiut, czy też kolejny start, wymaga odpowiedniego postępowania i przestrzegania kilku zasad. Szczególnie ostatni tydzień przed triathlonem to dla każdego zawodnika sporo nerwów. Poniższe wskazówki pomogą uniknąć niepotrzebnego stresu i utrzymać dobrą formę podczas zawodów.

1. 24 godziny przed startem zwróć szczególną uwagę na swoją dietę

Jeśli trenujesz, to na pewno na co dzień zwracasz uwagę na zdrową dietę i to co jesz. Jednak szczególnie przed startem, zwróć uwagę na porcje, które jesz. Nie powinny być one za duże, ale przygotowane optymalnie, aby nie powodowały, że czujesz się ciężko. Warto, aby w posiłkach znalazło się sporo węglowodanów. Nie zapominaj także o odpowiednim nawodnieniu, jednak nie ma co przesadzać – po prostu pij wodę tak, jak robisz to na co dzień.

2. Odpowiednio wcześniej zjedz pożywne śniadanie

To ważne, aby nie jeść śniadania na tzw. ostatnią chwilę, ponieważ grozi to tym, że po starcie bardzo szybko złapie Cię kolka lub problemy żołądkowe. Podczas zawodów zaczniesz skupiać na tym, aby poczuć się lepiej, co może stać się drogą przez mękę, a nie radością z rywalizacji z innymi zawodnikami.

3. Zorientuj się dokładnie jak wygląda strefa zmian

Strefa zmian to moment na kilka min przerwy i oddechu między konkurencjami // borntobeironman.com
Strefa zmian to moment na kilka min przerwy i oddechu między konkurencjami // borntobeironman.com

Wydawać by się mogło, że strefa zmian nie powinna nikogo zaskoczyć, ale uwierz, że pośpiech podczas zmiany może spowodować, że pomyli się trasę, a co za tym idzie – nadrobi kilkanaście niepotrzebnych metrów, tracąc cenny czas. 

4. Przed startem nie zapijaj swojego zdenerwowania wodą czy innymi płynami

Jeśli denerwujesz się przed startem, nie zapijaj swojego stresu. Często zdarza się tak, że nawet jeśli nie chce nam się pić, sięgamy bezwiednie po butelkę z wodą. Taki nerwowy odruch. Postaraj się zająć myśli i ręce czymś innym. Jeśli wypijesz przed startem za dużo wody, może okazać się, że po starcie szybko będziesz musiał skorzystać z toalety…

5. Rozgrzej się przed startem

Jeśli nie chcesz rozgrzewać się pływając, przejedź się na rowerze, przebiegnij lub wybierz inną dynamiczną formę rozgrzewki. To ważne, aby organizm wskoczył na wyższe obroty. Najlepiej, jeśli przeprowadzisz rozgrzewkę na 15-20 minut przed startem.

6. Zapoznaj się z trasą pływacką

Wcześniejsze poznanie trasy pływackiej pomoże Ci przygotować się mentalnie na to, co czeka Cię w wodzie. Dzięki temu też będziesz wiedział, jak długi dystans masz do przepłynięcia i w jakim kierunku, jak wyglądają nawróty itp. Znając powyższe informacje, będziesz mógł lepiej rozplanować i rozłożyć siły podczas startu.

7. Przetestuj wcześniej odżywki które zamierzasz zabrać ze sobą na trasę

Przygotowanie do triathlonu - Garmin Iron Triathlon - popularny cykl imprez triathlonowych w Polsce // borntobeironman.com
Przygotowanie do triathlonu – Garmin Iron Triathlon – popularny cykl imprez triathlonowych w Polsce // borntobeironman.com

To niezwykle ważne, aby odżywki, które planujesz przyjmować podczas zawodów, przetestować wcześniej w czasie treningów. Wszystko po to, aby uniknąć sytuacji, w której zamiast rywalizacji z innymi zawodnikami, będziesz rywalizował ze swoim organizmem i problemami żołądkowymi…

8. Zrób wcześniej listę rzeczy które musisz mieć w dniu wyścigu

Stres, który będzie Ci towarzyszył już kilka dni przed startem może sprawić, że zapomnisz o czymś co miałeś w planach zabrać ze sobą na zawody. Może być to odżywka, odpowiedni dla Ciebie izotonik, czy drobny inny potrzebny sprzęt. Dlatego, aby uniknąć takiej sytuacji, zrób wcześniej listę rzeczy, które musisz mieć ze sobą w dniu zawodów. Lepiej odpowiednio wcześniej przygotować wszystko, niż później w pośpiechu, który jest zwykle złym doradcą, pakować walizkę, zadając sobie milion razy pytanie, czy masz już na pewno cały sprzęt.

9. Dokładnie sprawdź swój sprzęt przed triathlonem

Tutaj szczególnie należy pamiętać o rowerze. Dokładne sprawdzenie czy wszystko jest w nim wyregulowane i ustawione tak, pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek podczas jazdy, wynikających z wcześniejszego niedopatrzenia. Sprawdź, czy masz odpowiednio napompowane koła, działające hamulce oraz czy wszystko jest dobrze dokręcone. Niby oczywiste, ale emocje przed startem biorą czasem górę nad racjonalnym, spokojnym myśleniem.

10. Myśl pozytywnie

Ostatnie, choć wcale nie najmniej ważne, jest pozytywne nastawienie. Nie myśl o tym, że ktoś będzie od Ciebie szybszy, że nie masz roweru za kilkadziesiąt tysięcy, czy innego sprzętu z najwyższej półki. Pamiętaj! Sprzęt za Ciebie nie popłynie, nie pojedzie, a na koniec nie dobiegnie do mety. Jeśli sumiennie trenowałeś wcześniej, a to jest Twój triathlonowy debiut, to po prostu rób swojeCiesz się udziałem w zawodach, daj z siebie ile możesz i nie oglądaj się na innych. To nic nie da, a negatywne myślenie odbierze Ci radość z tego, na co czekałeś i do czego przygotowywałeś się tyle długich miesięcy.

Debiut jak i każdy start w zawodach triathlonowych dla każdego oznacza wiele emocji i stresu, które przeplata dreszczyk ekscytacji. Warto zastosować się do powyższych porad, aby nie dokładać sobie niepotrzebnych nerwów w dniu zawodów. Niech sam start będzie wisienką na torcie wielomiesięcznych przygotowań i czasem, w którym będziemy mogli już tylko i wyłącznie cieszyć się triathlonem.

Przygotowanie do triathlonu – co warto wiedzieć
5 (100%) 6 votes

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here