Wielu początkujących biegaczy często szuka towarzysza do wspólnych treningów. Wbrew pozorom nie jest to jednak tak łatwe, jak mogłoby się początkowo wydawać.

Właśnie dlatego warto rozejrzeć się za cyklicznymi biegami, podczas których możesz poznać inne osoby dzielące Twoją pasję. Być może to właśnie z jedną z tych osób uda Ci się nawiązać lepszy kontakt, wspólnie trenować i motywować się do osiągania coraz lepszych wyników.

Wszystko to i jeszcze więcej zapewni Ci parkrun, czyli cotygodniowe, bezpłatne biegi organizowane regularnie w ponad 800 miejscach na całym świecie! Inicjatywa ta przyciągnęła dotychczas zapalonych biegaczy z 11 różnych państw. Również w Polsce, w każdą sobotę, w 30 różnych lokalizacjach, grupy biegaczy spotykają się, aby w atmosferze wspólnej euforii przebiec krótki dystans 5 km.

Historia parkrun w Polsce i na świecie

Pierwszy na świecie bieg parkrun odbył się 13 października 2004 w Bushy park w Teddington. Pobiegło w nim wówczas zaledwie 13 biegaczy.

W Polsce pierwszy bieg z serii parkrun odbył się 15 października 2011 roku w Gdyni, a udział w nim wzięło 5 biegaczy. Rekord frekwencji padł w Poznaniu, w biegu zorganizowanym z okazji rocznicy powstania wielkopolskiego. Uczestniczyło w nim aż 1110 osób!

 

Indywidualny kod biegacza

W biegach z cyklu parkrun może wziąć udział każdy bez względu na wiek, płeć czy biegowe doświadczenie. Biegi te są też bezpłatne, a jedyne do czego zobowiązują to dobra zabawa.

To, co musi posiadać osoba, która chciałaby uczestniczyć w biegach typu parkrun, to indywidualny kod, dzięki któremu każdy ma swoje miejsce w statystykach i klasyfikacjach. Kod ten uprawnia także do odbierania drobnych upominków przyznawanych za osiągnięcia w różnych kategoriach, np. za uczestnictwo w określonej liczbie biegów z serii parkrun, biegacze otrzymują koszulkę z nadrukiem i liczbą biegów, które mają już na swoim koncie.

Posiadając swój kod, możesz także brać udział w nieograniczonej liczbie biegów na całym świecie! To duże udogodnienie, ale też motywacja, kiedy możemy porównać swoje wyniki z osobami z różnych zakątków naszego globu.

Uczestnicy nie otrzymują nagród za udział w poszczególnych biegach, ale dzięki temu, że każdy biegacz posiada swój indywidualny kod, tworzone są roczne zestawienia i klasyfikacje, co pozwala jeszcze bardziej motywować się do pracy nad własną formą.

Biegacze dla biegaczy

Udział w biegu parkrun jest bezpłatny, a to za sprawą sponsorów oraz wolontariuszy, którzy pomagają w organizacji każdego z nich. Dzięki takiej formule, atmosfera tych biegów jest jedyna w swoim rodzaju!

Sama kilkukrotnie brałam udział w biegach parkrun w Warszawie i za każdym razem organizatorzy, bądź też sami uczestnicy, potrafili wszystkich miło zaskoczyć. Nieraz zdarzało się, że ktoś ot tak, upiekł ciasto. Innym razem organizowane były zbiórki plastikowych nakrętek, które miały na celu pomoc potrzebującym. Wszystko po to, aby łączyć przyjemne z pożytecznym, a przy okazji jeszcze lepiej się poznać.

Sobota, godzina 9:00

parkrun naprawdę wciąga. Jeśli tylko odpowiada Ci lokalizacja biegu w Twoim mieście, spróbuj, a jest bardzo prawdopodobne, że tydzień później również staniesz na starcie. Dlaczego? To jedyny taki bieg, gdzie mimo pomiaru czasu, nikt się ze sobą nie ściga, a przeciwnie – każdy świetnie się bawi! parkrun to samonapędzająca się machina, pełna optymizmu i dobrej energii.

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie parkrun Polska.

Parkrun, czyli motywacja w grupie
5 (100%) 5 votes

2 KOMENTARZE

  1. Super, że piszesz o parkrun, tylko pamiętaj o jednej rzeczy – zawsze i wszędzie piszemy parkrun z małej litery, nawet na początku zdania. Ot taka zasada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here