Zdrowa dieta, regularne treningi i kiedy myślisz, że wszystko masz już pod kontrolą nadchodzi ten dzień – Tłusty Czwartek.

Zjeść jednego pączka, czy więcej? A może powstrzymać się i zrezygnować z celebrowania tej kalorycznej tradycji? Jeśli chcesz znać moje zdanie to uważam, że jak najbardziej: JEŚĆ! Jak by nie patrzeć, to jedyny taki dzień w roku, a nawet kilka zjedzonych pączków i tak spalisz podczas treningu.

Nie każdy wie, że dawniej pączki były jedzone w innej wersji niż ma to miejsce obecnie. Przygotowywano je w wersji wytrawnej, nadziewano mięsem, boczkiem i słoniną. Do tego zapijano je wódką! Co ciekawe, w XIX wieku narodziła się w Polsce tradycja smażenia pączków, do których wkładało się migdał lub orzech, a osoba, która trafiła na taką sztukę, miała mieć w życiu ogromne szczęście.

Umiesz liczyć? Licz kalorie

Przeciętny pączek zawiera od 250 do 400 kalorii. Wszystko zależy od nadzienia, polewy, posypki oraz dodatków. Są to głównie cukry proste i tłuszcz co oznacza, że po zjedzeniu pączka, poziom cukru we krwi szybko wzrasta, ale też równie szybko obniża się. To właśnie z tego powodu sięgasz po drugiego, trzeciego i kolejnego pączka… Co więc zrobić?

W Tłusty Czwartek nie zaczynaj dnia od pączka – zjedz go dopiero po śniadaniu. Dzięki temu, poziom cukru we krwi nie spadnie zbyt gwałtownie, a Ty nie sięgniesz od razu po kolejne sztuki.

Czas na trening

Gdy już oddasz się bezkarnej konsumpcji pączków, zobacz jak możesz spalić wszystkie, słodkie grzeszki Tłustego Czwartku i ile kalorii dzięki temu stracisz:

  • bieganie to utrata około 1120 kalorii na godzinę,
  • jazda na rowerze ze średnią prędkością 20 km/h to utrata 666 kalorii na godzinę,
  • pływanie oznacza utratę 500 kalorii na godzinę,
  • szybki spacer pomoże Ci spalić 300 kalorii w ciągu godziny;

Oczywiście to nie wszystkie formy ruchu, dzięki którym spalisz pączkowe kalorie. Niemniej dzięki temu zestawieniu możesz porównać, czy lepiej sprawdzić się w Twoim przypadku mocny, biegowy trening, czy po prostu szybki spacer.

Biegacz też człowiek

Oczywiście pamiętajmy o tym, aby nie popadać w skrajności. Tłusty Czwartek jest raz w roku, a każdy z nas jest tylko człowiekiem i lubi oddawać się takim małym pokusom. Dlatego jeśli zjadłeś dziś tyle pączków, na ile miałeś ochotę – świat się naprawdę nie zawali, a Ty nie masz powodu do robienia sobie wyrzutów sumienia.

Tłusty czwartek a dieta biegacza
5 (100%) 5 votes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here