Popularność biegania nie słabnie. Biegających osób przybywa, wiele z nich podejmuje się coraz to śmielszych biegowych wyzwań. Jednak są i tacy, którzy w bieganiu nie widzą większego sensu. Więc jak to jest? Warto biegać czy nie?

Co daje bieganie? Prawdopodobnie słyszałeś, że ruch to zdrowie. I jest to prawdą. Istnieje szereg naukowych dowodów na to, żenie tylko systematyczne ćwiczenia (30 minut dziennie, 5 razy w tygodniu), ale także regularne bieganie, może przynieść bardzo pozytywne korzyści dla zdrowia, których nie da się osiągnąć łykając suplementy lub inne specyfiki. Regularne bieganie może pomóc w zapobieganiu otyłości, cukrzycy typu 2, chorobom serca, nadciśnieniu krwi, udarowi, niektórym nowotworom jak i innym nieprzyjemnym dolegliwościom. Co więcej bieganie wpływa pozytywnie na jakość całego życia osób, które biegają.

Co daje bieganie i dlaczego warto zacząć biegać

Przed rozpoczęciem treningu czasem ciężko samemu sobie odpowiedzieć, co tak naprawdę daje nam bieganie i po co właściwie to robimy, a co dopiero, jeśli mamy wytłumaczyć to komuś innemu. Bieganie wymaga wysiłku, systematyczności, pracy, jest męczące, a czasem też boli, ale jak już się go spróbuje to ciężko się z nim rozstać. A powodów dlaczego warto postawić na regularne treningi jest bardzo wiele.

Co daje bieganie, czyli 32 powody dla których warto biegać // borntobeironman.com
Co daje bieganie, czyli 32 powody dla których warto biegać // borntobeironman.com

32 powody dla których warto biegać

Można biegać żeby schudnąć i być fit. Można też pokonywać własne granice i sprawdzać swoje możliwości, ale można też biegać po prostu dla siebie i dla zdrowia. Powodów dla których biegamy może być tyle, ilu jest biegaczy bo każdy ma swoją własną motywację. To co na pewno przemawia na korzyść biegania to to, że jest tanie i nie wymaga specjalnych warunków czy zebrania drużyny, aby można było je uprawiać. Na początek wystarczą średniej klasy buty do biegania, spodenki, koszulka i już jesteśmy gotowi na swój pierwszy trening biegowy.

1. Obsesja szybkości

Wielu biegaczy ma obsesję na punkcie poprawiania wyników. Potrzeba przełamania 40-minutowej bariery na 10 km czy złamanie 3 godzin w maratonie może stać się głównym powodem i celem dla którego ktoś biega. Wyznaczanie celów i dążenie do nich może mieć w sobie ogromną moc motywacji do treningów. Prowadzenie statystyk pozwala śledzić swoje postępy i opracowywać jak najlepsze plany treningowe, które pozwolą na poprawianie swoich czasów i osiągnięć. Zazwyczaj jednak nie kończy się na osiągnięciu tylko jednego, biegowego celu. Kiedy uda nam się zrealizować to, co sobie założyliśmy, zazwyczaj na horyzoncie pojawia się kolejny, nowy cel. Dzięki temu bieganie pozwala wciąż na nowo cieszyć się z aktywności fizycznej i treningów, które pomogą w walce z kolejnymi biegowymi wyzwaniami.

2. Poczuj wolność

To co daje bieganie to na pewno wolność // borntobeironman.com
To co daje bieganie to na pewno wolność // borntobeironman.com

Gdzieś głęboko w każdym z nas drzemie ochota na to, aby czuć się wolnym. To właśnie bieganie daje często poczucie tej upragnionej wolności. To w biegu możemy zmierzyć się z samym sobą, zostawiając wszystkie troski i zmartwienia gdzieś daleko w tyle. Czym dłużej biegamy tym mocniej jesteśmy w stanie zdystansować się do codziennych kłopotów, odczuwając zupełnie inne emocje. Endorfiny, nazywane hormonami szczęścia, które uwalniają się w czasie biegania sprawiają, że po dłuższym biegu wiele spraw nabiera zupełnie innego sensu, a my potrafimy nabrać do nich większego dystansu.

W Japonii na przykład mnisi z góry Hiei biegną do 1000 maratonów w 1000 dni, aby osiągnąć oświecenie.

3. Wybiegaj radość

Bez względu na to, jak źle czujemy się w danym momencie, ćwiczenia i aktywność fizyczna sprawiają, że na pewno po nich poczujemy się lepiej. W badaniu opublikowanym w magazynie Medicine & Science in Sports & Exercise, naukowcy stwierdzili, że nawet jeden 30 minutowy wysiłek u osoby cierpiącej na depresję, może skutecznie poprawić jej nastrój. Tym samym aktywność fizyczna w tym właśnie bieganie, może być skuteczną alternatywą dla leczenia depresji. Nawet wtedy kiedy brak nam motywacji i zmuszamy się do wyjścia na trening, ćwiczenia nadal chronią nas przed depresją.

4. Na endorfinowym haju

Aktywność fizyczna w tym bieganie, uwalnia endorfiny podczas wysiłku. Endorfiny działają jak naturalny narkotyk, który sprawia, że osoba jest bardziej pobudzona i jednocześnie szczęśliwsza. To hormony szczęścia, które mogą uwalniać się podczas biegania, ale także po jego zakończeniu lub w obu przypadkach. Dzięki nim praktycznie każdy biegacz doświadcza poprawy nastroju po bieganiu. Bieganie zmienia nastawienie nie tylko do świata, ale też do samego siebie. Zdecydowana większość biegaczy potwierdzi, że ich nastrój jest gorszy, kiedy nie mogą biegać.

5. Lepsza kondycja

To co daje bieganie to na pewno lepsza kondycja // borntobeironman.com
To co daje bieganie to na pewno lepsza kondycja // borntobeironman.com

Bieganie poprawia kondycję fizyczną, co z kolei sprawia, że czujemy się silniejsi i potrafimy lepiej radzić sobie z wyzwaniami, nie tylko tymi biegowymi. Lepsza kondycja wpływa pozytywnie nie tylko na stronę fizyczną, ale również psychiczną. Sprawia, że czujemy się mocniejsi, a to z kolei wpływa na poprawę naszego nastroju i ogólnego samopoczucia.

6. Większa motywacja do działania na co dzień

Bieganie i branie udziału w zawodach pozwalają wyznaczać cele. Zazwyczaj ludzie są dużo bardziej zadowoleni i zmotywowani do działania, kiedy dążą do zrealizowania konkretnego planu treningowego, przygotowanego pod konkretny start i zawody. I nie ma znaczenia czy finalnie uda się osiągnąć cel czy nie. Już samo jego wyznaczenie i aktywne działanie w kierunku jego osiągnięcia powoduje, że biegacze stają się szczęśliwsi. Oczywiście osiągnięcie celu jest wspaniałe, ale to jednak sama droga, która do niego prowadzi jest powodem do największego szczęścia i zadowolenia z siebie.

7. Nowe biegowe znajomości

To co daje bieganie to na pewno nowe biegowe znajomości // borntobeironman.com
To co daje bieganie to na pewno nowe biegowe znajomości // borntobeironman.com

Choć bieganie jest sportem indywidualnym, w każdym mieście bardzo aktywnie działają społeczności biegaczy, których członkowie są towarzyscy i bardzo mocno się wspierają. Bieganie z przyjaciółmi lub też po prostu z innymi biegaczami, zapewnia wsparcie tej właśnie grupy. Ludzie z natury są szczęśliwsi  (zwłaszcza kobiety), gdy czują więzy społeczne. Oczywiście nie oznacza to, że teraz każdy biegacz potrzebuje ogromnej społeczności, która będzie go wspierała, aby mieć w ogóle ochotę na bieganie. Wystarczy garstka biegających znajomych, aby poczuć wzajemne relacje i motywacje do działania.

8. Lepsza samoocena

Bieganie wzmacnia naszą samoocenę. W tym względzie wpływ biegania jest nieoceniony. Zwiększenie endorfin, poprawa kondycji, dążenie do celu, nawiązywanie nowych kontaktów i znajomości – wszystko to razem sprawia, że zwiększa się nasza ogólna samoocena. Natomiast zwiększana samoocena prowadzi do większego zadowolenia z siebie, które przekłada się na poprawę komfortu życia na co dzień. Osoby, które mają wysokie poczucie własnej wartości zwykle są po prostu szczęśliwsze. Trening biegacza uczy nie tylko pokory i szacunku dla samego siebie. Przekroczenie linii mety, udowadnia nam samym, że w codziennym życiu również jesteśmy w stanie osiągać to na czym najbardziej nam zależy.

9. Bieganie zapobiega wielu chorobom

Osoby aktywne są mniej narażone na różne choroby. Aktywni ludzie rzadziej chorują na nowotwory. A kobiety, które regularnie trenują, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi nawet o 30 procent! Nie ma więc wątpliwości dlaczego warto zacząć biegać. Korzyści dla zdrowia to argument nie do podważenia, który udowadnia, że naprawdę dobrze to robić.

10. Dieta biegacza czyli bezkarne węglowodany

Co daje bieganie? Więcej ukochanego przez biegaczy makaRUNu w diecie // borntobeironman.com
Co daje bieganie? Więcej ukochanego przez biegaczy makaRUNu w diecie // borntobeironman.com

Zdrowe odżywianie to podstawa, aby trening biegacza przyniósł oczekiwane rezultaty. Trenując ciężko i regularnie powinniśmy zadbać też o odpowiednią dietę, a w niej oczywiście węglowodany. To dzięki nim mamy siłę podczas wysiłku. Popularny wśród biegaczy makaRUN to podstawa niejednego dana. Trenując intensywnie możemy pozwolić sobie na częstszą jego obecność na naszym talerzu.

11. Regularne bieganie wydłuża życie

Regularne bieganie wpływa pozytywnie nie tylko na psychikę i kondycję biegaczy, ale także wydłuża ich życie. Nawet, jeśli z wiekiem zmniejsza się intensywność i liczba treningów, to nieocenione korzyści dla zdrowia pozostają bez zmian.

12. Urozmaicone plany treningowe czynią bieganie ciekawszym

Bieganie to nie tylko nudne okrążenia na bieżni. Plany treningowe są różnorodne, a dzięki temu trening biegacza zawsze może być ciekawy i nieść ze sobą nowe wyzwania. Na przykład trening interwałowy to nie tylko świetny sposób na urozmaicenie planu treningowego, ale również na poprawę biegowych rezultatów. Trening ten pomaga zwiększyć metabolizm, wpływa pozytywnie na układ krążenia. Osoby, które wplatają w swoje plany treningowe treningi interwałowe, czerpią z biegania więcej radości.

13. Zacznij biegać żeby schudnąć

Bieganie pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów // borntobeironman.com
Bieganie pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów // borntobeironman.com

Osobom, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz zbędnych kilogramów, zalecane jest często odchudzanie przez bieganie. To właśnie bieganie ma tę niezwykłą cechę, że spalanie tłuszczu odbywa się nie tylko podczas samego treningu, ale jeszcze długi czas po jego zakończeniu. Oczywiście, jeśli chcemy biegać żeby schudnąć powinniśmy także pamiętać o zdrowej diecie. I wcale nie musi to być specjalna dieta odchudzająca. Wystarczy, że odpowiednio zblilansujemy swoje codzienne posiłki, wyeliminujemy słodkie przekąski i szybkie jedzenie na mieście. A jeśli brak nam kulinarnych pomysłów i inspiracji na wprowadzenie zmian w naszym jadłospisie to zdrowe przepisy możemy bardzo łatwo znaleźć na wielu stronach w Internecie.

14. Zabiegaj o pamięć

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna pomaga zachować sprawność umysłu. Utrzymywanie formy może zmniejszyć ryzyko demencji, pomaga też uchronić przed chorobą Alzheimera.

15. Zyskaj energię do działania

Jeśli czujesz znużenie i masz gorsze samopoczucie, spróbuj wyjść pobiegać, zamiast wylegiwać się na kanapie. Bieganie poprawia nastrój, ale też ładuje przysłowiowe baterie. Można chyba powiedzieć, że w czasie biegania jesteśmy trochę jak perpetuum mobile, biegając odzyskujemy swoją życiową energię.

16. Weź psa na fajny spacer

Zacznij biegać, a Twój pies też szybko przekona się o tym, co daje bieganie i jakie są jego zalety // borntobeironman.com
Zacznij biegać, a Twój pies też szybko przekona się o tym, co daje bieganie i jakie są jego zalety // borntobeironman.com

Psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Mogą być też najlepszymi kompanami do biegania. Przy okazji własnego treningu można zafundować psu dłuższy, biegowy spacer i świetną rozrywkę. Bieganie daje możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym, więc jest to kolejna niekwestionowana zaleta biegania.

17. Śpij lepiej

Biegacze często mają tendencję do utrzymywania stałych godzin różnych działań, jeśli chodzi o swój rozkład dnia w tym rutynę, co do godziny o której kładą się spać. Wszystko po to, aby zachować jak najlepszą kondycję i dyspozycję, które to będą miały wpływ na biegowe rezultaty. Poza tym efekty biegania są takie, że po treningu po prostu śpi się znacznie lepiej.

18. Biegaj przez cały rok

Bezsprzeczną zaletą biegania jest to, że można uprawiać je praktycznie przez cały rok. Bez względu na pogodę ponieważ wystarczy się odpowiednio ubrać i możemy biegać w każdą porę roku. A jeśli temperatura na zewnątrz nie jest odpowiednia do biegania, zawsze można wykonać trening na bieżni mechanicznej. Może będzie on odrobinę monotonny, ale korzyści zdrowotne z będą równie dobre, jak po treningu na zewnątrz.

19. Posłuchaj ulubionej muzyki

Co daje bieganie? Czas na posłuchanie ulubionej muzyki // borntobeironman.com
Co daje bieganie? Czas na posłuchanie ulubionej muzyki // borntobeironman.com

Na co dzień różnie to bywa ze słuchaniem muzyki. Nie mamy czasu, musimy zrobić coś innego, a może członkowie rodziny nie przepadają za naszym muzycznym gustem. Nie szkodzi. Biegając możemy słuchać takiej muzyki, która podoba nam się najbardziej i która motywuje nas do treningu. Często to właśnie trening biegowy jest jedyną okazją w ciągu dnia, aby mieć chwilę na posłuchanie naszej ulubionej muzyki.

20. Okaże serce swemu sercu

Regularne bieganie może zmniejszyć ryzyko chorób serca o prawie połowę u osób, które biegają w porównaniu do tych, które tego nie robią. Bardzo dobre efekty daje też wykonywanie innych ćwiczeń, np. stretchingu. Wszystko to pozytywnie wpływa na układ oddechowy oraz układ krążenia i zmniejsza ryzyko chorób.

21. Pokonaj stres

Bardzo często kiedy jesteśmy zestresowani, szukamy ukojenia w rzeczach lub czynnościach, które sprawiają nam radość i nas uszczęśliwiają. Jednak, jeśli główną radością i odstresowywaczem staje się maraton seriali przez telewizorem, lepiej pomyśleć nad innym sposobem rozładowania emocji. Kanapa to wróg, który przyciąga często z ogromną siłą, ale jeśli uda nam się wygrać z tym przyzwyczajeniem, o tym jak dużo lepsze efekty daje bieganie przekonamy się bardzo szybko. Dzięki bieganiu zwiększa się poziom serotoniny w mózgu, a to właśnie sprawia, że stajemy się spokojniejsi i bardziej odporni na stres.

22. Spędź trochę czasu na łonie natury

Bieganie naprawdę daje czas na obcowanie z naturą // borntobeironman.com
Bieganie naprawdę daje czas na obcowanie z naturą // borntobeironman.com

Obecnie wiele osób spędza większość dnia w pracy, najczęściej w biurze, w domu, w samochodzie czy w sklepie. Często to właśnie trening biegowy jest jedynym momentem, kiedy można pobyć na zewnątrz i poświęcić trochę czasu tylko dla siebie.

23. Włącz tryb offline

W dzisiejszych czasach trudno jest sobie wyobrazić życie bez Internetu. Powiadomienia e-mail, Facebook, Instagram czy Twitter przychodzą ma nasz telefon przez cały dzień. A kiedy idziemy pobiegać możemy w końcu włączyć tryb offline. Nawet, jeśli w czasie treningu mamy przy sobie telefon powinien wtedy istnieć tylko tryb run.

24. Złap głęboki oddech

U biegaczy u których mierzona była pojemność płuc, okazało się, że jest ona wyższa niż u przeciętnej osoby, która nie jest aktywna fizycznie. Dzięki bieganiu układ oddechowy dostarcza mięśniom więcej tlenu. Oznacza to nic innego jak to, że osoby, które regularnie biegają wykonują o połowę mniej oddechów na minutę niż przecięty człowiek.

25. Zmień dietę na zdrowszą

Co daje bieganie? Motywację do zdrowej diety // borntobeironman.com
Co daje bieganie? Motywację do zdrowej diety // borntobeironman.com

Bardzo często zdarza się tak, że w chwili, kiedy zaczynamy biegać, zaczynamy też dbać o zdrowe odżywianie. Jeśli zaczęliśmy biegać to znaczy, że zależy nam na zdrowiu i dobrej kondycji. Jednak sam trening bez zwrócenia uwagi na zdrową dietę, nie przyniesie aż tak dobrych rezultatów. To właśnie aktywność fizyczna połączona ze zrównoważonym odżywianiem przełoży się na ostateczny sukces i satysfakcję z biegania.

26. Twoja skóra nabierze lepszego wyglądu i pożegnasz się z cellulitem

A co daje bieganie kobietom? Ta zaleta biegania na pewno spodoba się nie jednej z pań. Dzięki temu, że w trakcie biegania krążenie krwi przyspiesza, skóra staje się lepiej ukrwiona, co wpływa pozytywnie na jej sprężystość i świeższy wygląd. Bieganie nie tylko pomaga w pozbyciu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Jest także skuteczne w walce z cellulitem. Stymuluje krążenie, przez co pomaga skutecznie usunąć toksyny oraz nadmiar wody, która zalega w organizmie. To właśnie cellulit wodny powoduje, że na skórze pojawiają się nierówności i zgrubienia. Aby walka z nim była jeszcze skuteczniejsza dobrze jest zadbać o zdrowe odżywianie i dietę, która nie będzie powodowała zatrzymywania się wody w organizmie.

27. Bieganie daje medale

Może nie jest to główny powód, który motywuje biegaczy do uprawiania tej dyscypliny. Jednak prawda jest taka, że niezależnie od tego na którym miejscu ukończymy zawody, każdy z zawodników otrzymuje na mecie medal, który jest nagrodą za włożony trud i walkę do samego końca.

28. Bieganie uczy dyscypliny

To co daje bieganie to także dyscyplina nie tylko w treningach, ale i w życiu // borntobeironman.com
To co daje bieganie to także dyscyplina nie tylko w treningach, ale i w życiu // borntobeironman.com

Bez pracy nie ma kołaczy, ale bez dyscypliny nie ma też postępów. Można biegać regularnie, można też biegać, kiedy tylko znajdziemy chwilę na trening. Nie trzeba mieć Endomondo i wszystkich gadżetów dla biegaczy. Jednak, jeśli zależy nam na osiąganiu konkretnych rezultatów i poprawianiu swoich wyników, niezbędna jest do tego dyscyplina. To właśnie ona pomaga w efektywnym zarządzaniu czasem oraz planowaniu obowiązków tak, aby go nie marnować. Szczególnie bieganie dla początkujących to często nie lada wyzwanie. Trzeba opracować dobry plan treningowy, ułożyć plan dnia tak, aby w treningach można było uwzględnić oprócz samego biegania, także ćwiczenia dla biegaczy.

29. Zwiększa odporność na ból

Naukowcy z uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech wykazali, że osoby, które regularnie są aktywne fizycznie, są też bardziej odporne na ból niż te, które prowadziły głównie siedzący tryb życia. Bieganie wzmacnia psychikę.

30. Bieganie nigdy nie jest nudne

Nawet, jeśli niektórym może się  wydawać, że w bieganiu nie ma nic ciekawego to i tak biegacze wiedzą swoje. Wystarczy zajrzeć w kalendarz biegów, aby przekonać się, że wartych uwagi zawodów jest naprawdę mnóstwo. Biegi uliczne, biegi górskie, półmaratony, maratony (np. Maraton Warszawski), biegi pod górę, biegi po schodach, biegi ultra. To tylko niektóre możliwości z szerokiej biegowej oferty. Dlatego, jeśli tylko poczujemy, że startowanie w biegach na 5 czy 10 km już nam nie wystarcza, możemy wybrać sobie kolejny bardziej wymagający cel.

31. Zwiedzanie przez bieganie

Bieganie to nie tylko zdrowy styl życia, zgrabne nogi czy płaski brzuch. Choć najczęściej w ogóle się nad tym nie zastanawiamy, może być także świetnym sposobem na zwiedzanie swojego miasta czy okolicy. A biorąc udział w zawodach w innych miastach, mamy okazję odwiedzić zupełnie nowe miejsca.

32. Każdy może to robić

Wysiłek fizyczny jest dobry w każdym wieku // borntobeironman.com
Wysiłek fizyczny jest dobry w każdym wieku // borntobeironman.com

W bieganiu cudowne jest to, że każdy może je uprawiać. Jeśli tylko pozwala na to ogólny stan zdrowia, mogą biegać osoby młode i starsze. Nie ma znaczenia też to, kiedy zaczniemy biegać bo możemy zrobić to w każdym wieku. Nikt nie jest za stary na bieganie. Najważniejsze to biegać zdrowo i odpowiednio mierzyć siły na zamiary, a będziemy cały czas czerpać radość z tej aktywności. Bo bieganie jest dobre dla całego ciała.

Jeśli artykuł przekonał Cię do aktywności fizycznej i już szukasz dla siebie butów do biegania, pamiętaj, że wysiłek fizyczny wymaga systematyczności i cierpliwości. Dlatego, czym szybciej zaczniesz biegać, tym szybciej przekonasz się i zauważysz na sobie, co daje bieganie. Przy okazji na pewno znajdziesz jeszcze wiele innych, własnych powodów dla których warto regularnie biegać.

Co daje bieganie – 32 powody dla których warto biegać
5 (100%) 7 votes

6 KOMENTARZE

  1. Teraz są Mistrzostwa Europy Berlin 2018. Można zobaczyć jak walczą najlepsi lekkoatleci w tym oczywiście mocni Polacy.

  2. Mój kolejny cel to Maraton Warszawski i to napędza mnie do działania. Nawet kiedy nie mam motywacji to wiem, że bez treningów nie dobiegnę do mety 🙂

  3. Panie Michale, jesli sa to rady dla amatorow, zaczynajacych treningi, prosze nie pisac, ze jesli chca spalac tkanke tluszczowa, to musza biegac powyzej 30 min. Zeby ta informacja nie wprowadzala w blad, trzeba dodac kolejne dotyczace pulsu. Otoz, jesli ktos ma forme slaba, a tak na poczatku czesto bywa, to bieg 30 minutowy nie jest mozliwy. Bardzo szybko puls zwieksza sie na tyle, ze po 10 minutach swiezo upieczony biegacz przechodzi w strefe biegu beztlenowego, nie sluzacego spalaniu tkanki tluszczowej. Tak wiec, 30 min, pod warunkiem, ze biegacz jest w stanie przebiec je w zgodzie z wyznaczona dla siebie strefa tlenowa. Jesli kondycja jest naprawde marna, a chcemy zaczac biegac zeby spalac tluszcz, wystarczy marsz w odpowiednim tempie odpowiadajacym wysilkowi w strefie tlenowej. Ad.10. Partner do biegania – jesli pisze Pan do amatorow, prosze miec na uwadze, ze moga nie wiedziec tego, ze osoba z ktora planujemy treningi powinna byc podobnego wzrostu (z uwagi na dlugosc krokow), a jesli biegacze maja juz jakies pojecie o tempie w jakim biegaja, to powinni dobierac sie nie po kolorze oczu, a po podobnym srednim tempie biegu. Dzieki temu bieg nie bedzie mial charakteru doganiania lepiej biegnacego kolegi lub spaceru dla bardziej wydolnego biegacza, a bedzie rzeczywiscie wspolnym wysilkiem, dopasowanym do pary biegajacych, a nie jednego z nich. PS. Mysle, ze zamiast probowac edukowac innych w zakresie biegu, moglby Pan sam jeszcze troche poczytac, popytac. Panskie rece w lokciu zgiete pod katem prostym, to nie jest cos niezaprzeczalnego. Techniki biegu sa rozne, tak samo jak rozni sa ludzie. Slyszal Pan, ze to nie jedyna sluszna technika? Powstalo na ten temat wiele ksiazek i warto sie z nimi zapoznac. Aczkolwiek, prosze np, uczulac „mlodych” by nie biegali „na boksera” bo to akurat kazda z technik probuje wyplenic, a „bokserow” widac nawet na maratonach, co swiadczy o tym, ze nie tyle staz biegowy czyni z ciebie biegacza, co otwarty umysl i chec doskonalenia pasji.

  4. Ja przygotowałem wiele zalet i wskazówek dla początkujących biegaczy o tutaj jaksierozwijac.pl/dlaczego-warto-biegac Zachęcam, by w wolnej chwili zajrzeć 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here