Zarówno początkujący sportowcy jak i ci bardziej doświadczeni mają do wyboru wiele imprez, podczas których mogą sprawdzić siebie i swoje możliwości. Szukając zawodów, wybór najczęściej pada na te bardziej znane i dobrze wypromowane.

Czasem warto jednak trochę dokładniej poszperać w Sieci, aby znaleźć zupełnie nowe wydarzenia, które choć dopiero raczkują, mogą być ciekawym wyzwaniem. Jednym z takich wydarzeń jest ChampionMan Duathlon Czempiń.

Czempiń zaprasza do Wielkopolski

Czempiń to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, położona ok. 40 km od Poznania. Wśród zabytków znajdziemy tam m.in. barokowy pałac o bogatym wystroju architektonicznym,   kościół św. Michała Archanioła, barokowo-klasycystyczną kaplicę pałacową Apostołów Szymona i Judy oraz Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej z 1782 r.

Jak dotąd to głównie zabytki przyciągały do miasta nowych odwiedzających. W tym roku ma się to jednak zmienić. Wszystko za sprawą ChampionMan Duathlon, który już 7 maja 2016 r. będzie miał swoje oficjalne otwarcie. Warto dodać, że są to pierwsze tego typu zawody w Polsce odbywające się na dystansie ze słynnej serii Powerman Duathlon. Wszyscy wiedzą co to triathlon i czym są zawody i organizacja Ironman. W duathlonie tym samym jest właśnie Powerman.

Jak mówią Organizatorzy, pomysł na zorganizowanie duathlonu w Czempiniu wziął się z pasji do multisportów, zwłaszcza  do triathlonu i duathlonu:

Stworzyliśmy coś unikatowego w skali kraju, coś czym Czempiń może się wyróżnić  i stąd pomysł na  zawody i Dystans Długi. Dodatkowo organizując w ten sam dzień Dystans Sprint mamy zalążki tzw. festiwalu duathlonowego,  o którym myślimy w przyszłości ,kiedy to chcielibyśmy organizować w Czempiniu zawody dwu, trzy dniowe goszczące setki a może nawet więcej sportowców z Polski i zagranicy

ChampionMan Duathlon Czempiń

Na początku warto wyjaśnić, że duathlon jest dyscypliną sportową będącą jedną z odmian triathlonu. Uczestnicy zawodów z tej serii, zaczynają od biegu, następnie jadą rowerem, a na koniec – ponownie biegną.

W Czempiniu zawodnicy będą mieli do pokonania następujące dystanse: 10 km biegu – 60 km jazdy na rowerze – 10 km biegu. Jest to tzw. dystans długi. Organizatorzy nie zapomnieli jednak o osobach, które dopiero zaczynają swoją sportową przygodę i specjalnie dla nich przygotowali także krótszy dystans (sprint), składający się z odcinków: 5 km biegu – 20 km jazdy na rowerze – 2,5 km biegu.

Bułka z masłem? Nie tym razem!

Tak jak wspomniałam, zawodnicy będą rywalizowali na dwóch dystansach: długim i krótkim. Limit czasu na ukończenie całych zawodów na dystansie długim to 6h. Ograniczenie czasowe dotyczy jednak także poszczególnych odcinków duathlonu, a mianowicie:

  • pierwszy bieg na dystansie 10 km musi odbyć się w czasie nie przekraczającym 1h 20min,
  • pierwszy bieg na dystansie 10 km oraz jazda rowerem na dystansie 60 km nie mogą przekroczyć łącznie 4h 30min.

Całkowity limit czasu na dystansie krótkim wynosi 2h 30min. Limity czasowe dla poszczególnych odcinków trasy przedstawiają się z kolei następująco:

  • pierwszy bieg na dystansie 5 km musi odbyć się w czasie 40 min,
  • pierwszy bieg na dystansie 5 km oraz jazda rowerem na dystansie 20 km nie mogą przekroczyć łącznie 2h.

Pierwsze takie zawody w Polsce i wielkie nazwiska na liście startowej

Choć to dopiero pierwsze zawody w Czempiniu, to na liście startowej pierwszego duathlonu pojawiły się nazwiska, które naprawdę robią wrażenie. Wśród nich znajdziemy Dariusza Kowalskiego – członka polskiej kadry narodowej w triathlonie i wielokrotnego medalistę Mistrzostw Polski.

Niemniej znany jest także Bartłomiej Pawełczak – wielokrotny  medalista  Mistrzostw Świata w wioślarstwie oraz srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w wioślarskiej czwórce, który po zakończeniu dotychczasowej kariery z powodzeniem startuje w triathlonach.

Na  zawodach wystartuje też, bardzo wyjątkowa osoba, Kamil Aleksejew, dwudziestoletni chłopak , który 9 miesięcy temu w wypadku stracił nogę , i od pewnego czasu stratuje w różnych zawodach biegowych, w Czempiniu natomiast zadebiutuje w zawodach multisportowych do jakich należy  ChampionMan Duathlon Czempiń.

Prowadzenie zawodów w rękach legendy polskiego triathlonu

Część z Was na pewno kojarzy nazwisko Jerzego Górskiego. Dla tych, którzy dopiero zaczynają wkraczać w świat multisportu wyjaśniam – Jerzy Górski to triathlonowy Mistrz Świata w Double Ironman (dystans: 7,2 km pływania – 360 km jazdy na rowerze – 84 km biegu) z Huntsville, Alabama (2-3 września 1990 roku; czas: 24:47:46).

Górski startował także w Western State Endurance Run, 100 Miles in One Day, który ukończył w czasie 28:05:02. Uczestniczył także w zawodach ULTRAMAN z 1995 roku na Big Island, gdzie narodził się triathlon (dystans: 10 km pływania, 421 km jazdy rowerem, 84 biegu; czas – 31:43:32).

Musicie przyznać, że wszystko to brzmi naprawdę imponująco. Jeśli i Was urzekła idea czempińskiego duathlonu, do zobaczenia już wkrótce na starcie!

Zapisy oraz więcej informacji o imprezie znajdziecie na stronie: http://www.duathlonczempin.pl

ChampionMan Duathlon Czempiń
5 (100%) 5 votes

1 KOMENTARZ

  1. Jak sieć długa i szeroka, tak ze świecą można szukać tak merytorycznych artykułów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here