Według oficjalnych danych przyjmuje się, że pierwszym, zorganizowanym biegiem przeszkodowym był brytyjski, ekstremalny bieg, Tough Guy. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się już w 1987 roku! Obecnie biegi z przeszkodami to imprezy na wysokim poziomie, które gromadzą na starcie setki, głodnych wrażeń i wyzwań osób. A amatorów ekstremalnych przeżyć nie brakuje.

Biegi z przeszkodami to dla wielu uczestników styl życia, potwierdzenie siły charakteru i hartu ducha. Dla innych to chęć przeżycia czegoś innego. Dla wszystkich na pewno jest to niezapomniana przygoda. Dlatego organizatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych tras, wyzwań i przeszkód. Ma być krew pot i łzy, wtedy bieg terenowy staje się prawdziwym wyzwaniem.

Biegi z przeszkodami – spis najpopularniejszych zawodów (kolejność losowa)

Barbarian Race

Ten bieg z przeszkodami wyróżnia to, że na jego trasie znajdują się przeszkody o dwustopniowej skali trudności, co dodatkowo czyni bieg bardziej wymagającym. Pierwszy Barbarian Race odbył się 2016 roku w Wiśle. Na mecie każdego biegu uczestnik otrzymuje atrybut prawdziwego wojownika (tarczę, miecz i topór), które składają się na tzw. ULTIMĘ.

Podczas zawodów z serii ELITE, startujący zawodnicy nie mogą korzystać z pomocy na trasie, a jeśli nie są w stanie pokonać przeszkody, wtedy wykonują rundę karną. Przeszkody można pokonać w dwojaki sposób: łatwiejszy lub trudniejszy. Poziom trudności zaznaczony jest na każdej przeszkodzie.

Barbarian Hill to najdzikszy bieg z uwagi na 250-metrowy podbieg pod skocznię im. Adama Małysza o nachyleniu 35 stopni i 8 km niemającej litości trasy.

Ultra Warrior to wyzwanie dla prawdziwych wojowników. Do pokonania przeszkody można podejść tylko raz, co więcej nie można korzystać z pomocy innych.

Chętnych na udział w biegu i spróbowania swoich sił nie brakuje. Dlatego z decyzją o udziale w biegu nie należy zbytnio zwlekać, ponieważ pakiety startowe rozchodzą się bardzo szybko.

Zapisz się na bieg Barbarian Race. Więcej informacji na stronie: www.barbarianrace.pl


Bieg Szlakiem Wygasłych Wulkanów

Najpopularniejsze biegi z przeszkodami
Najpopularniejsze biegi z przeszkodami

Bieg Szlakiem Wygasłych Wulkanów to bieg przeszkodowy, który ma swoje dwie edycje. Letnią w Złotoryi na 7 lub 13 km. Podczas letniej edycji odbywa się także triathlon ekstremalny na dystansach 500 m, 7 km i 17 km. Edycja zimowa odbywa się na zamku Grodziec.

To, co wyróżniać może ten bieg survivalowy to to, że odbywa się on ze startu wspólnego. Oczywiście Organizatorzy pomyśleli też o dzieciach i dla nich również przygotowali biegi w różnych kategoriach wiekowych. Wśród licznych atrakcji są także Nocne Mistrzostwa w Płukaniu Złota.

Zapisz się na Bieg Szlakiem Wygasłych Wulkanów i podejmij wyzwanie. Więcej informacji na stronie: www.biegwulkanow.pl


Runmageddon

Najpopularniejsze biegi z przeszkodami
Najpopularniejsze biegi z przeszkodami

Runmageddon to chyba najpopularniejszy bieg z przeszkodami w Polsce, który ma swoje edycje w różnych częściach kraju, np. Runmageddon Wrocław, Runmaggedon Silesia, Runmageddon Warszawa, Runmageddon Ełk czy Runmageddon Gdynia. Wiele osób, które chcą spróbować swoich sił w biegu przeszkodowym na swój pierwszy bieg wybiera właśnie Runmageddon. Kilka dystansów do wyboru pozwala na odpowiednie dobranie trudności trasy do swoich umiejętności. Oczywiście nie brakuje też wersji dla najmłodszych. Bieg Runmageddon Kids skierowany jest dla dzieci od 4 do 11 lat, odbywa się on na dystansie 1 km.

Dorośli mają do wyboru 5 dystansów:

 • Runmageddon Intro – 3 km i 15+ przeszkód
 • Runmageddon Rekrut – 6 km i 30+ przeszkód
 • Runmageddon Classic – 12 km i 50+ przeszkód
 • Runmageddon Hardcore – 21 km i 70+ przeszkód
 • Runmageddon Ultra – 42 km i 140+ przeszkód

Każdy ma też szansę na zdobycie Korony Runmageddonu. Aby to się udało, należy ukończyć po jednym Runmageddonie w każdej części w Polsce. Oprócz klasycznych edycji imprezy, organizowane są także edycje specjalne, jak zimowy runmageddon, górski, nocny, a nawet zawody Runmageddon Woodstok. Natomiast „Weteran Runmageddonu” to tytuł, który czeka na każdą osobą, która ukończy każdą z trzech wersji zawodów.

Zapisz się na Runmageddon. Więcej informacji na stronie: www.runmageddon.pl


Bieg Morskiego Komandosa

Pierwsza edycja Biegu Morskiego Komandosa odbyła się w 2010 roku w Gdyni. Obecnie ma on opinię najtrudniejszego biegu ekstremalnego na terenie Polski.

Kategorie biegów, jakie występują w Biegu Morskiego Komandosa to:

 • Hard 1 i Hard 2 – jest to koronna kategoria. Uczestnicy startują w niej w wysokim obuwiu i pełnym umundurowaniu. Jest to warunek konieczny. Co więcej, każdy biegnie z karabinkiem ćwiczebnym AK 47 i plecakiem z obciążeniem pięciu kilogramów. A wszystko to odbywa się na wojskowym torze przeszkód.
 • Team – jest jedną z najbardziej wymagających kategorii Biegu Morskiego Komandosa. Rozgrywa się na tej samej trasie co wersja Hard. Tutaj bardzo istotna w pokonywaniu przeszkód jest współpraca pomiędzy członkami zespołu (czasem są to zespoły firmowe). Dodatkowym obciążeniem i utrudnieniem jest to, że zawodnicy wyposażeni są w atrapę moździerza, który waży 20 kg.
 • Sprint – ta kategoria najbardziej sprawdzi się wśród osób, które dopiero chcą poznać biegi przeszkodowe i rozpocząć swoją ekstremalną przygodę. Tutaj zawodnicy mają do pokonania 10 km i mogą to zrobić w dowolnym stroju.
 • Hard Historyczny – kategoria ta upamiętnia wydarzenie z 1.09.1939 roku, kiedy to o 4.45 rozpoczęła się II Wojna Światowa. Zawodnicy ubrani są jak w przypadku kategorii Hard, ale na głowie mają hełmy Wojska Polskiego ze znakiem Polski Walczącej, dostarczone przez Organizatorów. Dystans, jaki mają do pokonania to 21 km.

Sami przyznacie, że Bieg Morskiego Komandosa to prawdziwe wyzwanie dla najtwardszych.

Zapisz się na bieg. Więcej informacji na stronie: biegkomandosa.pl


Survival Race

Najpopularniejsze biegi z przeszkodami
Najpopularniejsze biegi z przeszkodami

Pierwszy Survival Race odbył się w 2014 roku we Wrocławiu. To, co wyróżnia ten bieg to to, że jest to bieg miejski. A dokładnie, miejski bieg z przeszkodami.

Do wyboru jest pięć poziomów trudności, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

 • Survival Race STARTER – 3 km próby z 15 przeszkodami dla początkujących
 • Survival Race WARRIOR – 6 km walki z 30 przeszkodami dla wojowników
 • Survival Race MACHINE – 12 km piekła z 50 przeszkodami dla najtwardszych
 • Survival Race ANIMAL – 24 km bitwy o przetrwanie i aż 100 przeszkód dla weteranów
 • Survival Race MONSTER – 36 km wojny ze słabościami i aż 150 przeszkód dla weteranów

To, co na pewno zapada w pamięć wszystkim uczestnikom Survival Race to wysoka rampa ustawiona tuż… przed matą. Niby tak blisko, a jednak przez tę przeszkodę, tak daleko…

Ten miejski bieg czeka też na dzieci, które również mogą spróbować swoich sił i przekonać się co to znaczy bieg survivalowy, czyli Survival RACE KIDS.

Do wyboru trzy dystanse:

 • Dystans KRASNAL – ok. 700 m trasy z ok. 10 przeszkodami dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat;
 • Dystans PIRAT – ok. 1 400 m trasy z ok. 10 przeszkodami dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat;
 • Dystans NINJA – ok. 2 000 m trasy z ok. 15 przeszkodami dla dzieci w wieku od 11 do 13 lat.

Organizator Survival Race Kids dopuszcza udział opiekuna bądź rodzica, podczas pokonywania trasy. Udział ten jest bezpłatny.

Każdy młody uczestnik Survival Race Kids, otrzymuje na mecie pamiątkowy medal.

Zapisz się na bieg. Więcej informacji oraz harmonogram biegów znajduje się na stronie: www.survivalrace.pl


Bieg Tygrysa

Jest to bieg z przeszkodami, który nawiązuje do morderczych kilkudziesięciokilometrowych marszów żołnierzy Wojska Polskiego z JW 1370 zwanej potocznie Jednostką Karną. Żołnierze podczas swojej służby nazywani byli „Harcerzami”, a po 40 dniach służby „Tygrysami”.

Kategorie w Biegu Tygrysa to:

 • Bieg Małego Tygrysiątka – 100 m, tor dla dzieci
 • Harcerz – 8 km, indywidualnie, 30+ przeszkód, bez obciążenia
 • Duża Beczka – 30 km w parach, 100+ przeszkód, obowiązkowe obciążenie dla pary
 • Mała Beczka – 30 km, indywidualnie, bez przeszkód i obciążenia
 • Maraton Tygrysa – 45 km, indywidualnie, 150+ przeszkód, obowiązkowe obciążenie do plecaka (10 kg)
 • Sandokan – 65 km, indywidualnie, 200+ przeszkód, obowiązkowe obciążenie do plecaka (10 kg) oraz obowiązkowo na całą długość trasy od organizatora: kamizelka taktyczna 2 kg, hełm, gumikałach

Zapisz się na bieg. Więcej informacji na stronie: www.biegtygrysa.pl


Bieg Katorżnika

Bieg Katorżnika odbywa się w Lublińcu – Kokotku z wyzwaniami na trasie takimi jak bagna, moczary, rowy melioracyjne, trzęsawisko, poldery, zarośla, przeszkody naturalne i sztuczne, trzęsawiska, stawy, błota czy rzeki. 10 kilometrowa trasa to naprawdę duże wyzwanie dla Uczestników, ponieważ jej wytyczaniem zajmują się komandosi z lublinieckiego pułku specjalnego.

Ekstremalne biegi to zawsze spore wyzwanie, dlatego warto dobrze się do nich przygotować. Bieg Katorżnika nie zna litości dla nikogo. Dlatego przed ostateczną decyzją o zapisaniu się na najdzikszy bieg sezonu, warto poznać opinie uczestników, którzy już to wyzwanie mają za sobą. Biegi z przeszkodami to naprawdę sprawdzian dla siły charakteru i walki także z samym sobą.

Zapisz się na bieg. Więcej informacji na stronie: www.wkbmeta.pl/biegkatorznika


Spartan Race

Są to biegi ekstremalne odbywające się nie tylko w Polsce, ale także na Węgrzech, we Francji, Niemczech, Australii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych. Jeśli komuś uda się zaliczyć wszystkie trzy dystanse Spartan Race otrzyma tytuł TRIFECTA. Śmiałków do zdobycia nagrody nie brakuje.

Do wyboru są trzy trasy:

 • Spartan Sprint – 5 km i 20+ przeszkód

Spartan Sprint to bieg na najkrótszej trasie. Jednak wcale nie oznacza to, że po pakiet startowy nie należy się spieszyć. Ten bieg cieszy się popularnością nie tylko wśród tych, którzy chcą pobić swoje dotychczasowe „życiówki”, ale także wśród debiutantów, którzy chcą dopiero spróbować swoich sił biegu przeszkodowym.

 • Spartan Super – 13 km i 25+ przeszkód

Spartan Super to bieg średniej długości, którego trasa wiedzie po nierównym i trudnym terenie.

 • Spartan Beast – 20+ km i 30+ przeszkód

To najtrudniejsza edycja biegu z trzech biegów Spartan Race. Prawdziwe wyzwanie na drodze po Spartan TRIFECTA.

 • Bieg Spartan Kids / Junior to bieg dla dzieci na dystansie od 750 do 2,5 km.

Bieg Spartan Kids to wspaniała zabawa dla wszystkich dzieci. W tym biegu chodzi o przeżycie przygody oraz aktywność fizyczną, która przynosi radość. Każdy mały uczestnik biegu w pakiecie startowym otrzyma pamiątkową koszulkę, a na mecie medal.

Zapisz się na bieg. Więcej informacji na stronie: www.spartanrace.pl


Pogrom Wichra

Inspiracją do powstania Pogromu Wichra był Bieg Katorżnika. Dystans biegu to 8 km. Jednak, aby pokonywanie przeszkód było jeszcze trudniejsze, każdy zawodnik od startu do mety musi nieść, tzw. Drops Wichra, czyli kawałek uciętego pnia z drzewa. Jego waga to, 7 kg dla kobiet oraz 8 kg dla mężczyzn. W czasie zawodów Pogrom Wichra, zawodnicy nie mogą przymocowywać go do ciała, rzucać nim podczas pokonywania przeszkód. Każdy, kto dotrze do mety bez „dropsa”, nie jest klasyfikowany w zawodach.

Warto w czasie zawodów mieć swój własny pomiar czasu, ponieważ limit na pokonanie 8 kilometrowej trasy wynosi 3 godziny. Widać więc, że Pogrom Wichra to nie jest bułka z masłem.

Zapisz się na bieg. Więcej informacji na stronie: www.pogromwichra.pl


Hero Run

Biegi z przeszkodami to także Hero Run. Odbywa się w Ogrodniczkach i Szelmencie, gdzie czeka na śmiałków 7 km trasa naszpikowana 30 – 35 przeszkodami. W Biegu Nocnym w Szelmencie na zawodników czeka 15 przeszkód na 4 kilometrowej trasie. Zasada biegu brzmi: „Musi być trudno nawet bez przeszkód, można się więc domyślić, że sama trasa też jest wymagająca.

Zapisz się na bieg. Więcej informacji na stronie: www.herorun.pl


Hunt Run

Hunt Run to bieg z przeszkodami, który odbywa się w Kotelnicy Białczańskiej. Zawody odbywają się na dwóch dystansach: 12 km i 6 km. Na śmiałków na trasie biegu czekać będą takie przeszkody jak: ślizgawka, czołganie, drabinki, zadyma i wiele innych.

Zapisz się na bieg Hunt Run. Więcej informacji na stronie: www.huntrun.pl 


Armageddon Challenge

Armageddon Challenge, choć nazwa jest podobna, nie należy mylić tych zawodów z zawodami Runmageddon.

Każdy uczestnikArmageddon Challenge ma szansę stać się „Gladiatorem”. Aby tak się stało, należy zdobyć 60 punktów i przejść przez wszystkie etapy wyzwania.

Warunkiem jest też to, że co najmniej raz trzeba zmierzyć się z każdym ze zmagań. Punkty niezbędne, aby móc zostać Gladiatorem, można zdobywać na 3 różne sposoby, czyli: biegi z przeszkodami, rywalizując w formule Crossfit, walcząc na arenie Gladiatorów.

Jeśli chodzi o biegi z przeszkodami, do wyboru są 4 poziomy trudności:

 • Bieg 3 kilometrowy dla początkujących o nazwie BEGINNER, gdzie na śmiałków czeka 15 przeszkód
 • RUNNER to 6 kilometrów biegu i 25 przeszkód na trasie
 • WARRIOR to gratka dla prawdziwych wojowników ponieważ na 9 kilometrowej trasie czeka aż 50 przeszkód
 • GLADIATOR to zawody podczas których można poczuć krew, pot i łzy. To 18 kilometrów walki z 70 przeszkodami na trasie.

Za każde zawody Armageddon Challenge, każdy zawodnik otrzymuje punkty, które naliczane są od samego początku startów do finału. Finał zawodów odbywa się raz w roku. Każdy kto zdobędzie 60 punktów będzie mógł wziąć udział w prawdziwych Igrzyskach Gladiatorów. Na stadionowej arenie wysypanej piaskiem, ring będą tworzyć inni wojownicy w strojach Gladiatorów z tarczami.

Przeszkody jakie czekają na trasach Armageddon Challenge to np.: bagno, bele drewna, bieg przez płotki, bieg wulkanizatora, bieg z workami, błotne spa, błoto, czołganie pod siatką, kanał, kontener z wodą, lina zwieszona nad rzeką czt nurkowanie. To tylko kilka z całej masy naprawdę wymagających przeszkód.

W pakiecie startowym na każdego oprócz licznych gadżetów i niespodzianek na mecie, czeka też pamiątkowy medal, który na pewno jest najlepszą nagrodą za pokonanie wymagającej trasy.

Janowiec nad Wisłą czeka na wszystkich śmiałków, którzy chcą spróbować swoich sił w Armageddon Challenge.

Zapisz się na bieg. Więcej informacji oraz harmonogram biegów znajduje się na stronie: www.armageddonchallenge.pl


Mud Max

To biegi z przeszkodami w większości naturalnymi, takimi jak błoto, piach, rowy czy bagna. Jednak na trasie nie zabraknie też przeszkód, przygotowanych przez Organizatorów.

Zapisz się na bieg. Więcej informacji na stronie: www.mudmax.pl

Jeśli znasz inne, warte uwagi biegi przeszkodowe, których brakuje na liście, daj nam znać w komentarzu. 

Przeczytaj też o innych, ciekawych i wartych uwagi imprezach sportowych >>> IMPREZY SPORTOWE

Najpopularniejsze biegi z przeszkodami
5 (100%) 6 votes

4 KOMENTARZE

 1. Super lista! Właśnie zastanawiam się nad wyborem swojego pierwszego startu w biegu przeszkodowym 🙂

 2. Na razie zaliczyłam Runmageddon, ale to na pewno nie koniec mojej przygody z biegami przeszkodowymi…

 3. Biegłem już w różnych eventach ale szczerze najlepszą i najciekawszą trasę ma dla mnie Armageddon Challange. Przemyślane przeszkody, a tor bardzo dobrze przygotowany. No i cena za udział jak dla mnie bardzo korzystna. Chcę ponownie zapisać się na ten bieg w czerwcu 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here