Stosowałaś już mnóstwo różnych diet, które nie przynosiły oczekiwanych efektów? A może udało Ci się schudnąć, a po zakończeniu diety przytyć dwukrotnie? Nie wiesz, dlaczego mimo ćwiczeń i zmian wprowadzonych w diecie, rezultaty nie są takie jakich oczekujesz. Poznaj 10 powodów, dlaczego dieta odchudzająca nie działa.

Zdrowy tryb życia najczęściej kojarzy nam się z wieloma wyrzeczeniami, poświęceniem i katorgą. Tymczasem to często my sami przez swoją niewiedzę czy schematyczne myślenie, sprawiamy, że wydawać by się mogło skuteczna dieta, wcale taka nie jest.

10 powodów dlaczego dieta nie działa

1. Mocny progres na samym początku i późniejszy brak postępów

Przejście na dietę oznacza zmniejszenie kalorii jakie do tej pory były dostarczane organizmowi. To naturalne, że kiedy do tej pory organizm przyjmował tyle kalorii na ile akurat miał ochotę, nagle dostaje określoną ich ilość, trochę się buntuje. W konsekwencji czerpie energię ze zgromadzonego tłuszczu. Jednak po kilku tygodniach najprawdopodobniej przyzwyczai się do zdrowiej diety, a w konsekwencji proces chudnięcia zostanie zatrzymany. Jest jeszcze inna możliwość. Jeśli zdrowa dieta zostaje połączona z ćwiczeniami i aktywnością fizyczną, możliwe, że zaczynają się kształtować mięśnie, a to oznacza, że pozbywając się zbędnych kilogramów z tłuszczu, zastąpią je kilogramy z mięśni. Jednak nie należy się tym przejmować, bo jest to całkiem naturalne i wtedy po prostu można zmodyfikować zdrowe przepisy w diecie, zmniejszając ich kaloryczność. Oczywiście zgodnie z Twoim wyliczonym, indywidualnym, dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym.

2. Ćwiczenia na siłowni nie zwalniają z liczenia kalorii

Poznaj 10 powodów dlaczego dieta nie działa
Poznaj 10 powodów dlaczego dieta nie działa

To bardzo częsty błąd, czyli skoro ćwiczę to mogę jeść co chce i ile chce, bo przecież spalam na treningu. Właśnie, spalasz kalorie na treningu, a potem zamiast zwrócić uwagę na zdrowe odżywianie po nim, zjadasz to co udało Ci się spalić podczas ćwiczeń. Tym sposobem nigdy nie uda Ci się zrealizować planu i dojść do celu o jakim marzysz.

 

3. Diety odchudzające z Internetu

W Internecie znajdziemy mnóstwo różnych diet odchudzających. Przypuszczam, że początkowo każda z nich będzie skuteczna w sensie utraty zbędnych kilogramów. Jednak takie diety odchudzające dadzą efekt na krótko. Tu z pomocą przyjdzie trener personalny, który ułoży dla Ciebie taki plan diety, która będzie dostosowana pod Twoje indywidualne preferencje, uwzględni zdrowe przepisy, a przede wszystkim takie, które lubisz i które Ci smakują. Dieta odchudzająca naprawdę nie oznacza jedzenia żywności, której nie lubisz.

4. Umiesz liczyć licz kalorie i nie podjadaj

Poznaj 10 powodów dlaczego dieta nie działa
Poznaj 10 powodów dlaczego dieta nie działa

Wszystko świetnie, trener personalny opracował dla Ciebie dietę oraz plan treningowy. Tak więc wszystko masz dokładnie wyliczone, rozpisane, nic tylko działać i pracować. Tylko co zrobić jeśli idąc do kina wszyscy znajomi kupują popcorn i colę… A może raz nie zaszkodzi? No właśnie zaszkodzi. Jeśli naprawdę chcesz, aby skuteczna dieta stała się faktem, nie podjadaj i nie rób sobie ustępstw. Na początku może być trudniej, ale kiedy wypracujesz zdrowy nawyk będzie już tylko łatwiej.

5. Wszystko albo nic

Często zdarza się tak, że decydując się na wprowadzenie zmian w swoim życiu chcemy zrobić wszystko na raz. I tak rośnie nasza lista, czyli zdrowa dieta, treningi na siłowni, bieganie, nauka języka i może coś jeszcze. To nie jest dobra metoda. Szybko okaże się, że to zbyt dużo, co w konsekwencji poskutkuje tylko tym, że szybko zniechęcisz się do wszystkiego. Metoda małych kroków jest bardziej skuteczna. Zacznij od zmian na których zależy Ci najbardziej, np. wprowadź do swojej diety zdrowe odżywianie i zapisz się na naukę języka. Jeśli okaże się, że idzie Ci coraz lepiej i sprawniej, możesz dołączyć aktywność fizyczną. Dzięki takiemu działaniu łatwiej będzie Ci zrealizować swoje postanowienia i cele.

6. Po co dieta odchudzająca, kiedy głodówka wystarczy

Poznaj 10 powodów dlaczego dieta nie działa
Poznaj 10 powodów dlaczego dieta nie działa

Wiele osób myśli, że jeśli przegłodzi się przez kilka dni to schudnie bez diety, liczenia białek, węglowodanów, tłuszczy i kalorii w diecie. Myślę, że faktycznie takie osoby schudną, pytanie tylko jakim kosztem. Kosztem swojego organizmu i zdrowia. Zdrowa dieta, a tym samym skuteczna dieta to nie kara. Według mnie nie chodzi o to, aby być na diecie, schudnąć, a potem wrócić do starych przyzwyczajeń. Oczywiście zmiana nawyków żywieniowych wymaga czasu, silnej woli i wiele samozaparcia, ale nie jest to mission impossibe. Wystarczy chcieć.

7. Jedzenie gotowej żywności

Chcesz być na diecie musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał poświęcić czas na przygotowywanie swoich posiłków. Jeśli zamierzasz korzystać przetworzonej żywności i gotowych posiłków, zrezygnuj z diety od razu. Gotowe posiłki zawierają najczęściej dużo cukrów, mało błonnika i dużo węglowodanów prostych więc taka dieta nie dość, że nie ma sensu to po prostu jest szkodliwa dla zdrowia.

8. Nie będę ćwiczyć na siłowni bo nie chcę być kulturystką

Poznaj 10 powodów dlaczego dieta nie działa
Poznaj 10 powodów dlaczego dieta nie działa

Siłownia = mięśnie = kulturyści. To cały czas bardzo częste skojarzenie, jeśli chodzi o treningi na siłowni. Na pewno znasz kogoś, kto chcąc zgubić zbędne kilogramy rzucił się w wir biegania i szybko okazało się, że kolana nie dały rady czy że bolał tę osobę kręgosłup i kostki. Dlaczego? Właśnie dlatego, że mięśnie i stawy nie były przygotowane do takiego wysiłku. Szczególnie jeśli dana osoba nie była wcześniej aktywna fizycznie. Trening na siłowni to bardzo dobry wstęp do tego, aby skuteczna dieta stała się faktem.

9. Jestem na diecie więc jem produkty „light”

Nie zalecam sięgania po produkty z półki light. Po pierwsze ich kaloryczność w porównaniu do zwykłej żywności może i jest mniejsza, ale te różnice są zwykle bardzo niewielkie. Poza tym, aby zmniejszyć ich kaloryczność producenci zamieniają składniki np. tłuszcze czy cukry na inne, niestety zazwyczaj mniej zdrowsze. Jeśli już naprawdę chcesz sięgnąć po produkt typu light, sprawdź najpierw jego skład na opakowaniu.

10. Żadna dieta odchudzająca nie działa

Poznaj 10 powodów dlaczego dieta nie działa
Poznaj 10 powodów dlaczego dieta nie działa

Może zdarzyć się też tak, że przestrzegasz wymagań diety, ćwiczysz regularnie, nie podjadasz. Jesteś wzorem do naśladowania. Jednak mimo tego, Twoja waga stoi w miejscu. Tak też może się zdarzyć. W tym przypadku warto zasięgnąć porady lekarza bo być może masz zaburzenia hormonalne, które bez pomocy specjalisty będą powodowały, że Twoja waga ani drgnie.

 

Poznaj 10 powodów dlaczego dieta nie działa
5 (100%) 5 votes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here