Udział w zawodach niezależnie od tego czy jest to Twój debiut, czy też kolejny start, wymaga odpowiedniego postępowania i przestrzegania kilku zasad.

Pomogą one utrzymać formę podczas zawodów, aby łatwiej znosić trudy, z którymi przyjdzie Ci się zmagać później.

Poznaj 10 rzeczy które powinieneś zrobić przed triathlonowym startem:

1. 24 godziny przed startem zwróć szczególną uwagę na swoją dietę

Jeśli trenujesz, to na pewno na co dzień zwracasz uwagę na zdrową dietę i to co jesz. Jednak szczególnie przed startem, zwróć uwagę na porcje, które jesz. Nie powinny być one za duże, ale przygotowane optymalnie, aby nie powodowały, że czujesz się ciężko. Warto, aby w posiłkach znalazło się sporo węglowodanów. Nie zapominaj także o odpowiednim nawodnieniu, jednak nie ma co przesadzać – po prostu pij wodę tak, jak robisz to na co dzień.

2. Odpowiednio wcześniej zjedz pożywne śniadanie

10 rzeczy które musisz zrobić przed triathlonem
10 rzeczy które musisz zrobić przed triathlonem

To ważne, aby nie jeść śniadania na tzw. „ostatnią chwilę”, ponieważ grozi to tym, że po starcie bardzo szybko złapie Cię kolka. Podczas zawodów zaczniesz skupiać na tym, jak pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucia, co może stać się drogą przez mękę, a nie radością z rywalizacji z innymi zawodnikami.

3. Zorientuj się dokładnie jak wygląda strefa zmian

Wydawać by się mogło, że w strefie zmian nic nie powinno Cię zaskoczyć, ale uwierz mi, że pośpiech podczas zmiany może spowodować, że pomylisz trasę, a co za tym idzie – nadrobisz kilkanaście niepotrzebnych metrów, tracąc cenny czas. Samej zdarzyło mi się to podczas duathlonu. Na szczęście sędzia skorygował mój błąd i wskazał właściwą drogę.

4. Przed startem nie zapijaj swojego zdenerwowania wodą czy innymi płynami

10 rzeczy które musisz zrobić przed triathlonem
10 rzeczy które musisz zrobić przed triathlonem

Jeśli denerwujesz się przed startem, nie zapijaj swojego stresu. Często zdarza się tak, że nawet jeśli nie chce nam się pić, sięgamy bezwiednie po butelkę z wodą. Taki nerwowy odruch. Postaraj się zająć myśli i ręce czymś innym. Jeśli wypijesz przed startem za dużo wody, szybko może okazać się, że musisz skorzystać z toalety…

5. Rozgrzej się przed startem

Jeśli nie chcesz rozgrzewać się pływając, przejedź się na rowerze, przebiegnij lub wybierz inną dynamiczną formę rozgrzewki. To ważne, aby organizm „wskoczył” na wyższe obroty. Najlepiej jeśli przeprowadzisz rozgrzewkę na 15-20 minut przed startem.

6. Zapoznaj się z trasą pływacką

10 rzeczy które musisz zrobić przed triathlonem
10 rzeczy które musisz zrobić przed triathlonem

Wcześniejsze poznanie trasy pomoże Ci przygotować się mentalnie na to, co czeka Cię w wodzie. Dzięki temu też będziesz wiedział, jak długi dystans masz do przepłynięcia pod prąd, jak wygląda nawrót itp. Znając powyższe informacje, będziesz mógł lepiej rozplanować i rozłożyć siły podczas startu.

7. Przetestuj wcześniej odżywki które zamierzasz zabrać ze sobą na trasę

To niezwykle ważne, aby odżywki, które planujesz przyjmować podczas zawodów, przetestować wcześniej podczas treningów. Wszystko po to, aby uniknąć sytuacji, w której zamiast rywalizacji z innymi zawodnikami, będziesz rywalizował ze swoim organizmem i problemami żołądkowymi…

8. Zrób wcześniej listę rzeczy które musisz mieć w dniu wyścigu

10 rzeczy które musisz zrobić przed triathlonem
10 rzeczy które musisz zrobić przed triathlonem

Stres, który będzie Ci towarzyszył już kilka dni przed startem może sprawić, że zapomnisz o czymś co miałeś w planach zabrać ze sobą na start. Może być to odżywka, odpowiedni dla Ciebie izotonik, czy drobny sprzęt. Dlatego, aby uniknąć takiej sytuacji, zrób wcześniej listę rzeczy, które musisz mieć ze sobą w dniu zawodów. Lepiej odpowiednio wcześniej przygotować coś takiego, niż później w pośpiechu, który jest zwykle złym doradcą, pakować walizkę, zadając sobie milion razy pytanie, czy masz już na pewno wszystko.

9. Dokładnie sprawdź swój sprzęt przed triathlonem

Tutaj szczególnie należy pamiętać o rowerze. Warto dokładnie sprawdzić, czy wszystko jest w nim wyregulowane i ustawione tak, aby podczas jazdy nie było niespodzianek wynikających z naszego niedopatrzenia. Sprawdź, czy masz odpowiednio napompowane koła, działające hamulce oraz czy wszystko jest dobrze dokręcone. Niby naturalna rzecz, ale uwierz mi, emocje przed startem czasem biorą górę nad racjonalnym, spokojnym myśleniem.

10. Myśl pozytywnie

10 rzeczy które musisz zrobić przed triathlonem
10 rzeczy które musisz zrobić przed triathlonem

Ostatnie, choć wcale nie najmniej ważne, jest pozytywne nastawienie. Nie myśl o tym, że ktoś będzie od Ciebie szybszy, że nie masz roweru za kilkadziesiąt tysięcy, czy innego sprzętu z najwyższej półki. Pamiętaj! Sprzęt za Ciebie nie popłynie, nie pojedzie, a na koniec nie dobiegnie do mety. Jeśli sumiennie trenowałeś wcześniej, a to jest Twój triathlonowy debiut, to po prostu rób swoje! Ciesz się udziałem w zawodach, daj z siebie, ile możesz i nie oglądaj się na innych. To nic nie da, a negatywne myślenie odbierze Ci radość z tego, na co czekałeś i do czego przygotowywałeś się tyle długich miesięcy.

Debiut w zawodach triathlonowych dla każdego oznacza wiele emocji i stresu, które przeplata dreszczyk ekscytacji. Warto zastosować się do powyższych porad, aby nie dokładać sobie niepotrzebnych nerwów w dniu zawodów. Niech sam start będzie wisienką na torcie wielomiesięcznych przygotowań i czasem, w którym będziesz już tylko i wyłącznie cieszyć się triathlonem.

10 rzeczy które musisz zrobić przed triathlonem
5 (100%) 5 votes

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here